Bursaray-Üniversite Hattının resmi açılışı Başbakan Erdoğan tarafından yapılacakBaşbakan Erdoğan, uzun bir aradan sonra bugün Bursa’da. Erdoğan, BTSO’nun eğitime kazandırdığı dev tesis ile Bursa’da tam 915 milyon TL’lik yatırımları hizmete açacak. Başbakan Erdoğan, BTSO Yeniceabat Kampusu’ndan Bursaray-Üniversite Hattı ve Şişecam Yenişehir Anadolu Cam Sanayi’nin 4. fırın açılışını da canlı bağlantıyla yapacak.

BursaRay Güzergahı

BursaRay güzergahı, Mudanya Yolunda Emek İstasyonu ve batıda Üniversite den başlayarak Acemler istasyonunda birleşmektedir. Daha sonra Ankara Yolunu takiben Kent Meydanından Şehreküstü Meydanına  çıkmakta ve Haşim İşcan Caddesini takip ederek viyadük üzerinden tekrar Ankara Yoluna çıkıp Arabayatağı İstasyonunda son bulmaktadır.

İstasyon Konumları

BursaRay 1. Aşama A ve B Bölümlerinde,  5’ i yeraltı olmak üzere toplam 23 adet istasyon vardır. İki hatlı güzergahın toplam uzunluğu 22,043 km dir ve tamamen karayolundan bağımsızdır. İzmir yolu(Batı Hattı) üzerinde sırasıyla, Küçük Sanayi, Ataevler, Beşevler, Fatih Sultan Mehmet ve Nilüfer İstasyonları, Mudanya yolu (Kuzey Hattı) üzerinde ise Organize Sanayi, Hamitler-Fethiye, Bağlarbaşı-Esentepe, İhsaniye ve Karaman İstasyonları bulunmaktadır. İki hattın birleşiminden sonra Ankara istikametinde (Doğu Hattı) ise sırasıyla; Acemler, Paşa Çiftliği, Sırameşeler, Kültürpark, Merinos, Osmangazi, Şehreküstü, Demirtaşpaşa, Gökdere, Davutdede, Duaçınarı, Yüksek İhtisas Hastanesi ve Arabayatağı İstasyonları bulunmaktadır.

BursaRay 2. Aşama Üniversite Hattında 1’ i yeraltı olmak üzere toplam 6 istasyon vardır. Uzunluğu 6,622 km olan hatta istasyon isimleri sırasıyla şu şekildedir: Üniversite, Batıkent, Yüzüncüyıl, Özlüce, Ertuğrul ve Altınşehir. Mudanya Yolu Uzatmasında ise  1’ i yeraltı olmak üzere toplam 2 istasyon vardır. Uzunluğu 2,233 km olan hatta istasyon isimleri şu şekildedir: Korupark ve Emek.

İnşaatı Devam Eden Hatlar

Arabayatağı İstasyonunu Kestel’e bağlayacak, 8 km ve7 istasyondan oluşan, BursaRay 3. Aşama çalışmaları için 30.07.2011 tarihinde temel atma töreni yapılmıştır.İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.