İstanbul “Müze İstasyonu”na KavuşuyorYenikapı Metro Transfer Noktası ve Marmaray kazılarından çıkan tarihi eserlerin sergileneceği Arkeopark Alanı’nda sona gelindi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuyla ilgili 3 projenin değerlendirildiğini ve birisinin uygulamaya geçirileceğini belirtti.
Marmaray projesinin tamamlanmasıyla Yenikapı Metro Transfer Merkezi günde yaklaşık 2 milyon insanın seyahat edeceği önemli bir merkez olacak.
Kazı çalışmaları sırasında çıkan binlerce tarihi eser ise aynı noktada kurulacak bir müzede sergilenecek.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 8 bin 500 yıllık geçmişe ait arkeolojik bulguların müze istasyonunda yer alacağını söyledi.
Topbaş, “Bu istasyonu sadece metro düğüm noktası olarak değil, kuzey-güney doğu-batı akslarını buluşturan değil aynı zamanda bir müze sitasyonu olmasını arzu ettik. ve bu konuda yapılan çalışmalrada izlediğimiz kadarıyla, bu derlemeler yapılmış” dedi.
Bu önemli proje için uluslararası mimarların hazırladığı 42 projeden 9’u yarıştı. O 9 projeden 3 tanesi finale kaldı. Bunlardan birisi yıllardır kapalı olan Yenikapı bölgesine hayat verecek. Projelerde kazı bölgesi olduğu gibi korunurken şehirle de bütünleşmesi sağlanacak.
300 milyon dolara mal olması beklenen istasyonun kurulacağı bölgede bir de biyolojik arıtma tesisi planlanıyor.

Kaynak : www.trt.net.tr