Marmaray, Avrupa'nın kapılarını Çin'e açacak

Boğaz’ın Altından Geçen Bir Tren Yolu, Doğu’nun Kapılarını Türkiye’ye, Avrupa’nın Kapılarını Çin’e Açacak. Ankara ile Pekin, Jeopolitik Dengelerde Ön Planda Bir Rol Oynamak İçin Birlik Oluşturuyor–
İstanbul Boğazı’nın altından geçen demir yolu tüneli “Marmaray”ın açılış töreni, Türkiye Cumhuriyeti’nin 90. kuruluş yıl dönümünde, 29 Ekim 2013 tarihinde yapılacak. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, projenin şantiyelerinden birisine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, beyaz koruyucu kask ve turuncu renk yansıtıcılı ceketiyle görüntüleniyor olmaktan gururlu bir şekilde, bu projeyi, “demir ipek yolu” üzerindeki en önemli parça olarak tanımladı. Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na göre “tarihin uyanışı”, Çin ve Osmanlı imparatorlukları arasında önüne geçilmesi imkânsız bir mal ve fikir akışının yaşandığı bir geçmişe, ihtişamlı bir dönüş anlamına geliyor.
Türkiye ile Çin bugün stratejik anlamda iş birliği içerisinde, yükselmekte olan iki dost güç: Avrasya kıtasının jeopolitik dengelerini tamamıyla değişikliğe uğratarak; Pekin’in Avrupa’nın kapılarına, Ankara’nın da Asya’nın merkezine ulaşmasını sağlayacak planlara sahip. 2009’dan itibaren üst düzey ziyaretler vesilesiyle imzalanan anlaşmalar bunu kanıtlıyor. Anılan bu ziyaretler arasında, kalabalık bakan ve iş adamları heyetlerinin eşliğinde Çin Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping’in geçtiğimiz şubat ayında Türkiye’ye ziyaretini ve 7-11 Nisan tarihlerinde Çin’de bulunan Erdoğan’ın ziyaretini örnek verebiliriz. Çinliler özellikle Türkiye’nin büyük altyapı projelerine ilgi duyuyor: Otoyol ağının modernleştirilmesi ve hızlı tren yolu projeleri için yatırımlarda bulundular; üçüncü Boğaz köprüsü ve Boğaz’a paralel olarak inşa edilecek suni kanal projelerini, nükleer santral inşası için açılacak ihaleleri hedefliyorlar.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.