Uçağı kaçırdı İZBAN’a bedelini ödetti!Adnan Menderes Havalimanı’na giderken hızlı trenin arıza yapmasından dolayı uçağı kaçıran abla-kardeş, İZBAN’a dava açtı, bilet parasını geri aldı.
İsmail K. avukatı Ufuk Kula aracılığıyla İZBAN’a dava açtı. Karar duruşmasında İZBAN 233 lira tutan uçak biletleri ile 500 liralık manevi tazminatı ödemeye mahkum edildi.
Egeli Sabah’tan Ceyhan Torlak’ın haberine göre kararın emsal teşkil ettiğini vurgulayan Avukat Ufuk Kula, “Daha önce İZBAN’a bu şekilde açılan bir dava yok. Karar da dava da ilk olma özelliği taşıyor. Müvekkilim ve ablası İZBAN’ın internet sitesinde yayınladığı tarifeye göre 08.49’da havaalanında olması gerekirken, tren arızası nedeniyle uçağı kaçırdı. Müvekkilime manevi tazminat verilmesinin sebebi yakınını kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken cenazeye katılamaması nedeniyle bu üzüntünün ikiye katlanması” dedi.
Ölüm haberiyle yıkıldı
Emsal karara neden olay, geçtiğimiz yıl 17 Mart 2011’de İzmir’de yaşandı. Evli ve bir çocuk babası 34 yaşındaki mühendis İsmail K. 16 Mart 2011’de akşam saatlerinde yakınlarından gelen telefonla yıkıldı. İsmail K. akrabalarından Tekirdağ’da yaşayan kuzeni Engin Emeksiz’in böbrek yetmezliği sonucu 42 yaşında hayata gözlerini yumduğunu öğrendi. İsmail K. acı haberi aldıktan sonra 41 yaşındaki ablası İlknur A. ile birlikte bir gün sonra düzenlenecek cenaze törenine gitmeye karar verdi. Kuzenlerini son yolculuğuna uğurlamak isteyen abla ve kardeşi, İzmir’den İstanbul’a 17 Mart 2011 saat 10.10’a uçak bileti aldı. İsmail K. yakınlarını arayarak uçak geleceklerini, cenazenin öğle yerine ikindi namazında yapılmasını istedi. İşyerinden izin alan İsmail K. ablasıyla birlikte havaalanına gitmek üzere 17 Mart günü sabah saatlerinde evlerinden çıktı.
Kemer ile Şirinyer yaklaşık 1 saat sürdü
İsmail K. ile İlknur A. trafiğe takılmadan havaalanına gidebilmek için Metro ve İZBAN’ı tercih etti. Saat 08.05’te Bornova durağından Metro’ya bindikten sonra Halkapınar istasyonundan inen abla kardeş aktarmayla saat 08.15’te İZBAN’a geçti. Kemer İstasyonu’nu geçtikten sonra arızalanınca duran tren Şirinyer İstasyonu’na gelmeden yarı yolda 45 dakika bekleme yaptı. Kemer ile Şirinyer arasındaki yolculuk 1 saate yakın sürünce İsmail K. ve İlknur A. trenden inerek taksiye binmeye karar verdi. Şirinyer’den taksiye bindikten sonra saat 10.00’da havaalanına ulaşan abla ve kardeşi iç hatlardaki uçuşlarda en az yarım saat önce havaalanında olunması gerektiği için 10.10’da kalkacak uçağa alınmadı. Uçağı kaçırınca kuzenlerinin cenazesine de katılamayan abla ve kardeş büyük bir üzüntüyle geri dönmek zorunda kaldı.
Son duruşmada emsal karar çıktı
İsmail K. avukatı Ufuk Kula aracılığıyla İZBAN’a dava açtı. Ayrıca temsili olarak 500 liralık bir manevi tazminat istedi. Avukat Ufuk Kula, müvekkili İsmail K.’nın saat kaçta İZBAN’a binip indiğini gösteren Kent kart dökümleri ile İZBAN’ın internet sitesinde yayınladığı biniş ve varış saatlerini delil olarak sundu. İZBAN avukatları ise elektrik kesintisi nedeniyle İZBAN’ın bekleme yaptığını, arıza olmadığını öne sürdü. Avukat Kula ise bu iddiayı çürütmek için TEDAŞ’tan ve TCDD’den yazı istedi. TEDAŞ’tan gelen yazıda olay günü İzmir’de elektrik kesintisi olmadığını bildirilirken, TCDD ise trenin elektrik arızası nedeniyle durduğunu ifade etti. TEDAŞ ile TCDD’den gelen yazılarla İZBAN’ın elektrik kesintisi olduğu iddiası çürütülmüş oldu. 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde yaklaşık 11 ay süren davanın son duruşmasında emsal bir karar çıktı. Hakim Necat Kurak, İZBAN’ın 233 lira tutan uçak biletlerinin parası ile 500 liralık manevi tazminatı ödemesine karar verdi.

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.