Eskişehir Gar Geçiş Projesi için İstasyon Köprüsünün yıkılması şart

Eskişehir Gar Geçiş Projesi için İstasyon Köprüsünün yıkılması şart : AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Gar Geçiş Projesi ile ilgili olarak mahkemenin TCDD lehine sonuçlandığını bildirerek, “Projenin tam olarak hedefine ulaşması için İstasyon Köprüsü’nün yıkılması gerekiyor. TCDD ile Büyükşehir Belediyesi arasında mutabakat sağlanmasını arzu ediyoruz” dedi.
Koca, AK Parti İl Başkanlığı’nda düzenlenen “Halk Günü” uygulaması kapsamındaki basın toplantısında, uzun yıllardan beri konuşulan bir konu olan Gar Geçiş Projesi ile ilgili 3-4 yıldan beri devam eden mahkeme sürecinin, TCDD lehine verilen kararla sonuçlandığını belirterek, “Projenin tam olarak hedefine ulaşması için İstasyon Köprüsü’nün yıkılması gerekiyor. TCDD ile Büyükşehir Belediyesi arasında mutabakat sağlanmasını arzu ediyoruz” dedi.
Görüşmelerin olumlu sonuçlanması adına milletvekilleri olarak ellerinden gelen gayreti sarf ettiklerini ifade eden Koca, projenin “bir kör inat” uğruna geciktiğini ve bunun kentte büyük sıkıntılar oluşturduğunu dile getirdi.
Koca, projeyle ilgili mahkemenin son kararını verdiğini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da planlamalarını yaptığını anlatarak, şöyle konuştu:
“Bundan 2 ay önce Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nda planlar askıya çıkmıştı, onların onayları, görüşleri alınmıştı. Geldiğimiz noktada da inşallah tekrar hızlı trenin çalışmaları hızlanmış, başlamış oldu. Bir an önce de yeni gar projesinin yapılmasını ve Hızlı Tren Geçiş Projesi’nin tamamlanmasını arzuluyoruz. Bu anlamda ‘yok otel yıkılacak, otelden geçecek’, buna benzer şeyler söz konusu değil. Burada şu an beklediğimiz konu şu; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı planlar kapsamında yine mevcut gar ile Enveriye arasında yaklaşık bin 300 dönümlük arazi üzerinde uygun olan mekana ve noktaya yeni bir gar yapılacak.”
Projenin tamamlanması için o köprünün yıkılması gerekiyor
Koca, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nce verilen raporlar ve İnşaat Mühendisleri Odası yetkililerinin görüşleri doğrultusunda ömrünü tamamladığı anlaşılan İsmet İnönü Köprüsü’nün de yıkılması gerektiğini dile getirerek, şöyle devam etti:
“Açıkçası bizim de uzun süreden beri ısrarımız, bu köprünün olduğu yerinde kapalı geçmesi. Çünkü bu proje şehir geçişi yer altına alınırken, 4 ana hedefimiz vardı. Bağlar Geçidi, Muttalip Köprüsü, Sakarya Geçidi ve İstasyon Köprüsü’nün ortadan kalkmasıydı. İstasyon Köprüsü’nü de ortadan kaldırarak proje tam olarak hedefine ulaşmış olacak. Hem ömrünü tamamlamış olan hem de projenin tam olarak hedefine ulaşması için İstasyon Köprüsü’nün de yıkılması gerekiyor. Ondan sonraki süreçte de şuanda çalışmalar hızlandı. Kısmet olursa mevcut gar ile Enveriye arasında uygun alan bir alana yeni gar yapılacak. Köprü TCDD’ye ait, yıkılması gereken, ömrünü tamamlamış, risk oluşturan bir köprü. Dolayısıyla ortak bir mutabakat bulunup, bu köprünün yıkılması gerekiyor. Zaten köprünün yıkılmasından kasıt, trenin yer altından geçmesi ve köprü yıkılmadan da şu anda orada doğru düzgün çalışma yapılamıyor. Yani hızlı trenin yeraltından geçiş projesi tamamlanamıyor. Projenin tam olarak tamamlanması için o köprünün yıkılması gerekiyor.”
Koca, AK Parti’nin 2002 yılından bugüne kadar güven ortamı içinde uyguladığı politikalarla her alanda çok ciddi gelişmeler sağlandığını, ülkedeki refah seviyesinin yükseldiğini ve emeklilerin yıllardan beri beklediği İntibak Yasası’nın da bu dönemde çıkarıldığını belirtti.
Yeni stat projesini de Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın tamamlamak üzere olduğunu açıklayan Koca, ihalenin gelecek ay, temel atmanın da sene içinde planlandığını da sözlerine ekledi.İlk yorum yapan olun

Yorumlar