Ostim Giad Başkanı Türkoğlu: Ankara Metrosu İçin Yüzde 51 Yerli Katkı Şartını Çok Önemsiyoruz

OSTİM Genç İşadamları Derneği (GİAD) Başkanı Teoman Türkoğlu, yerli sanayinin gelişmesi için kamu ihalelerinde yerli katkı şartı aranması gerektiğini belirterek, “Ankara metrosu için yüzde 51 yerli katkı şartını çok önemsiyoruz. OSTİM, metronun yarısını değil, tamamına yakınını yapabilecek kapasitedir” dedi.
Türkoğlu, yazılı açıklamasında, kamu ihalelerinde yerli sanayine mutlaka ayrıcalık tanınması gerektiğini kaydetti.
OSTİM’in Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı organize sanayi bölgelerinden biri olduğunu belirten Türkoğlu, “yerli sanayinin lokomotifi olan OSTİM’de üretimi yapılamayacak çok az şey olduğunu, OSTİM’deki firmaların rekabet gücünü arttırmalarına yönelik başlatılan kümelenme çalışmaları sayesinde üretim ve rekabet gücünün daha da arttığını, pazar payının büyüdüğünü” kaydetti.
Kümelenme çalışmalarının son halkasının OSTİM Raylı Ulaşım Kümesi olduğunu belirten Türkoğlu, Ankara metrosunda yüzde 51 yerli katkı şartının, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi için hayati önem taşıdığını, bu konudaki kararlılığın devam etmesi gerektiğini ifade etti.
İhale yapacak kurum ve kuruluşların, yüzde 51 eşiğine uymaları konusunda gerekli yasal çalışmaların yapılması gerektiğini de belirten Türkoğlu, “OSTİM’de üretilebilecek pek çok değişik sistemin yurt dışından getiriliyor olması önemli ekonomik kayıptır. Buna neden olan etkenlerin bir an evvel ortadan kaldırılması, ihale şartnameleri hazırlanırken Türk sanayicisine ayrıcalık tanınması gerekmektedir” ifadesini kullandı.
Türkoğlu, “Yerli sanayinin gelişmesi, ekonomik büyüme için tıpkı Ankara metrosunda olduğu gibi öteki kamu ihalelerinde de yüzde 51 yerli katkı şartı aranması gerektiğini” kaydetti.


Kaynak : Habercinizsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar