Adapazarı-Ankara hızlı tren çalışmalarında son durum ne?Adapazarı-Ankara hızlı tren çalışmalarında son durum ne :Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin Sakarya’dan sonra kuzeyden direk 3. köprüye bağlanması amacıyla yapılan etüd çalışmaları devam ediyor.

132 km uzunluğundaki bir rotada yapılan çalışmalarda Kuzey Anadolu Fay’ına özellikle dikkat ediliyor. Depreme dayanıklı olması için güzergahta titiz bir çalışma yürütülüyor.

Saatte 250 km hızla gidecek olan hızlı tren bu güzergahta toplam uzunluğu 50 km’yi bulan tünellerden geçecek. Tünellerin yanı sıra 15 adette viyadük yapısı bulunuyor.

Rotaya bakıldığında TEM otoyolu ile aynı paralelde giden bazı güzergahlarda tünel ve viyadük yapılarının nasıl olabileceği tahmin edilebiliyor.

Tüm etüd çalışmaları Ağustos ayında tamamlanarak idarenin onayına sunulacak. İdare onayının ardından yapım ihalesine çıkılacak olan projenin bitim hedefi ise 2023.

2023 yılına kadar ise mevcut Köseköy-Gebze hızlı tren koridorundan devam edilecek.

Hızlı trenin en önemli hedefi ise Adapazarı’ndan direk Ankara’ya ulaşmak olacak. Bunun için Mudurnu-Çayırhan-Ayaş-Sincan koridoru kullanılacak.

Kaynak : www.sakaryarehberim.com

Reklamlar