Vatandaş YHT’den ne kadar memnun?

Önce Ankara-Eskişehir sonra Ankara-Konya hattında hizmete alınan YHT’lere yönelik en son yapılan kamuoyu araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı.


Demiryolları Yüksek Hızlı Tren’ler (YHT) ile altın dönemini yaşamaya başladı. Önce Ankara-Eskişehir sonra Ankara-Konya hattında YHT’ler hizmete alındı. Bir yıl sonra da Marmaray ve Eskişehir-İstanbul YHT hattının hizmete alınması planlanırken, Ankara-Sivas YHT hattının yapımı devam ediyor.

Ankara-İzmir ve Bursa yüksek hızlı tren projelerinin bütün süreçleri de tamamlandı. Bu projelerin yapımına yakın bir zamanda başlanması planlanırken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın YHT’lere yönelik en son yaptırdığı kamuoyu araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 80′i maliyeti ne olursa olsun yüksek hızlı tren hatlarının yapımına devam edilmesini istedi. Araştırmada hızlı trenin Türkiye’yi gelişmiş ülkeler ligine yükselttiğine inananların oranı ise yüzde 65′i buldu.

Ankete katılanların yüzde 77′si yüksek hızlı treni ülkemizin başarısı olarak görürken, yüksek hızlı trenin kendi şehrini ekonomik, ticari, turizm gibi yönlerden geliştireceğine inanların oranı yüzde 80′e çıktı.

Kaynak : Buyuyen Türkiye


İlk yorum yapan olun

Yorumlar