Başta Haydarpaşa Olmak Üzere Tarihi Binalara Yak İşlet Devret modeli (Resim Galeri)

Başta Haydarpaşa Olmak Üzere Tarihi Binalara Yak İşlet Devret modeli Haydarpaşa Garı…Galatasaray Üniversitesi… İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziosmanpaşa İlköğretim okulu… İstanbul’daki tarihi binalar tek tek yanıyor. Tarih katliamının nedeni her ne kadar elektrik kontağı olarak açıklansa da sonradan yaşananlar yangınların asıl nedenini ortaya koyuyor…
142 yıllık bir geçmişe sahip olan tarihi Galatasaray Üniversitesi’nde dün çıkan yangın akıllara geçtiğimiz dönemde benzeri şekilde yanan tarihi eserleri getirdi.
TARİHİ OKUL YANDI OTEL OLDU
Yanan bu tarihi eserlerin çoğu daha sonradan ya otopark, ya restaurant ya da otel oldu. Bunlardan ilk akla gelen 2002 yılında benzeri bir şekilde yanan Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu.
10 yıl önce Ortaköy’deki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nda yangın çıkmış ve 100 yıllık tarihi binanın çatısı ve bazı duvarları kısmen çökmüştü. Eğlence mekanlarının hemen yanında bulunan okulun bahçesi yangından hemen sonra otopark olarak kullanılmaya başlandı. Daha sonra araziye otel yapılacağı söylendileri çıktı ancak bu iddialar yalanlandı. Ancak tüm yalanlamalara rağmen yanan okulun yerinde şimdi bir otel yükseliyor.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ OTEL Mİ OLACAK?
Hafızalara kazınan bir başka yangın da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çıkan yangın oldu. Cağaloğlu’nda turistik bir yerde bulunan tarihi bina belirlenemeyen bir nedenle yanarak kül oldu. Yanan tarihi binanın akibetinin ne olacağı resmi olarak açıklanmazken, çevre esnafı tarihi binanın yerine otel yapılacağını iddia ediyor.
YANAN HAYDARPAŞA GARI GÖKDELEN OLUYOR
Gaziosmanpaşa İlköğretim okuluyla aynı kaderi yaşayan bir başka tarihi bina da Haydarpaşa Garı oldu. İki yıl önce çıkan yangında yaşanan ihmaller günlerce konuşuldu. Yangın sonrasında binanın çatısı tamamen yanarken, üst katlarda hasar oluştu.
Haydarpaşa Garı’ndaki yangını ilginç hale getiren ise daha yanmadan ortaya atılan Haydarpaşa Garı’na gökdelen projesi oldu. Bu proje uzun süre kamuoyunda tartışılmış ve daha sonra böyle bir proje yapılmayacağı en yetkili ağızlardan açıklanmıştı. Ancak bu tartışmaların hemen ardından Haydarpaşa Garı’nda yangın çıktı. Yangın sonrasında da Haydarpaşa Port projesi gündeme geldi ve şu anda proje hayata geçirilmek üzere.
VE SON KURBAN GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ
İstanbul Ortaköy’deki Galatasaray Üniversitesi’ndeki yangın da diğerleri gibi blirlenemeyen bir nedenle çıktı. Saat 19.30’da çıkan yangın tam 5 saat sürdü ve tarihi bina neredeyse kül oldu.
Bir tarihin yok olduğu binanın akıbeti ise şimdilik belli olmasa da yaşanan bnzeri örnekler Galatasaray Üniversitesi’nin akıbetinin de diğerleri gibi olacağını gösteriyor.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.