Ankaray ve Ankara Metrosunun özellikleri nelerdir ?

cumhurbaskani erdogan ankarayi mamaka dogru 10 km uzatacagiz
cumhurbaskani erdogan ankarayi mamaka dogru 10 km uzatacagiz

Ankaray ve Ankara Metrosunun özellikleri nelerdir


Dikimevi-Aşti Ankaray hattı
Türkiyenin ilk Raylı sistemi Ankararay’dır. 30 Ağustos 1996 tarihinde hizmete girmiştir.
Seferlar arasındaki zamanın ne olacağı günün saatleri,haftaiçi, haftasonu gibi ve yolcu yoğunluğu ile ilgili durumlar dikkate alınarak değişiklik göstermektedir. Ama bugün itibari ile trenler arasındaki en az uygulanan dakika farkı 4,20 dakika en çok dakika farkıda 10 dakikadır. Kapasite olarak bakıldığı zaman iki tren arasında uygulanacak en az zaman farkını 2 dakika’ya kadar indirebilmektedirler. Aksi bir durum olmadığı sürece: Dikimevi İlk sefer saati:06.15 Son kalkış saati 24.10’dur. Aştiden ilk sefer saati 06.00, son sefer saati ise 23,50’dir.

Kızılay-Batıkent Ankara Metro Hattı
Ankara Metrosu 28 Aralık 1997 tarihinde hizmete girmiştir. Kızılay-Batıkent Metrosu Ankaray’da olduğu gibi günün saatlerindeki yolcu potansiyeline göre seferler arasındaki zaman farkını azaltıp artırmaktadır.

Kızılay-Çayyolu Ankara Metro Hattı:
2003 yılında başlanan ve daha sonra Ulaştırma Bakanlığına devrolunan bu metro hattının bu yıl Cumhuriyet Bayramında açılacağı Ulaştırma bakanı tarafından bildirilmiştir.
Bu Metro hattının toplam uzunluğu 16,590 metre
İstasyon Sayısı ise: 11 tane olacak
Batıkent-Törekent Metro Hattı(Kızılay-Törekent olarakta adlandırılabilir) Sincan Metrosu olarakta bilinir.
29 Ekim 2013 tarihinde açılması planlanmaktadır.
Bu metro hattının uzunluğu ise Batıkentten Törekent’e kadar: 15,360 metre
Toplam İstasyon sayısı 11 adet
Keçiören Metrosu(Tandoğan-Gazino metrosu)
2004 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanmaktadır.
Toplam uzunluğu 9.220 metre
Toplam İstasyon sayısı ise 9 istasyon
Yukardaki bilgiler ışığında yeraltı trenleri olarak adlandırılan Metro’lar yaklaşık azami hızları 80 km civarıdır. (Ankaradaki Yüksek hızlı trenlerin hızına bakıldığı zaman bu hız biraz yavaş kalsa da seyir edilen mesafelere bakıldığı zaman epey bir hız demektir) Ankara’daki metro hatlarının uzunluğu yaklaşık olarak 10-17 kilometre arasında değişmektedir. Aşağı yukarı Her metro seferi 10-20 dakika sürmektedir.

Ankara Metrosu yeni hatlarında hizmete girmesi ile yaklaşık olarak 66 km’lik bir metro ağına sahip olmuş olacak. Özellikle bazı ülkelerin metro ağına bakıldığı zaman epey bir gerisindedir. Örneğin dünyanın en ünlü ve en eski metrolarından olan Moskova Metrosu 300 kilometreden daha fazla bir metro ağına sahiptir.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar