Türkiye 30 Yıl Sonra İlk Tren İhracatını Bulgaristana Gerçekleştirdi (Foto Galeri)

Türkiye 30 Yıl Sonra İlk Tren İhracatını Bulgaristana Gerçekleştirdi
Türkiye, 30 yıl sonra ilk tren ihracatını Bulgaristan’a gerçekleştirdi. Tren vagonları, Çanakkale’nin Lapseki ilçesinden feribota yüklendi.
Sakarya’da ‘Yavuzlar’ vagon firması tarafından üretilen tren vagonları Bulgaristan’a ihraç ediliyor. Lapseki-Gelibolu feribot hattını kullanan firma yetkilileri ilk partiyi teslim edeceklerini belirtti. Gestaş A.Ş. tarafından özel seferle Gelibolu yarımadasına geçecek olan tren vagonlarının 15 partide teslim edileceği belirtildi.
Türkiye Vagon Sanayi Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Erol İnal, “Daha önce Türkiye tren vagonlarını Avrupa’dan ithal ediyordu. Tarihimizde ilk defa, 30 yıl sonra yolcu yatak kapasiteli lüks tren üretip ihracatımızı gerçekleştiriyoruz. Bulgaristan ile gerekli sözleşmeleri imzaladık. Bugün Lapseki-Gelibolu feribot hattını kullanarak ilk partimiz Bulgaristan’a doğru yola çıktı. İlk partide 30 adet göndereceğiz. Vagonlarımız lüks ve yataklıdır. Tabii ki de Türkiye Vagon Sanayicileri olarak guru duyuyoruz. Bu bizler açısından ve Türkiye açısından milli bir gurudur. İthalatı bırakıp ihracatı gerçekleştiren bir Türkiye yapısına kavuşuyoruz” dedi.
Nakliye firma temsilcileri ise, “Türkiye açısından guru verici bir olay. Eskiden yurt dışından alıyorduk. Şuanda kendimiz üretiyoruz. Tren vagonlarının her biri 30 ila 32 metre civarında. Gestaş A.Ş. tarafından özel seferle Gelibolu Yarımadasına geçeceğiz. Oradan da Kapıkule sınır kapısından geçişimizi tamamlayıp ihracatımızı Bulgaristan’a sevk edeceğiz” şeklinde kavuştu.İlk yorum yapan olun

Yorumlar