Bursaray Kestel Hattında Ray Döşeme Çalışmalarına Başlandı (Video – Foto Galeri)Bursaray Kestel Hattında Ray Döşeme Çalışmalarına Başlandı
Bursa Büyükşehir belediyesi tarafından kesintisiz ve konforlu ulaşımı kentin doğusuyla buluşturmak amacıyla projelendirilen Bursaray Kestel Hattı’nda inşaatın önemli bir kısmı tamamlanırken, ray döşeme çalışmalarına başlandı. Şirinevler İstasyonu’nda devam eden ray bağlantı çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Altepe, istasyonda binalarının ince işçiliklerin devam ettiğini belirterek, bu yıl içinde Kestel’e kadar hattın tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi.

Bursa’da ulaşım sorununu raylı sistem yatırımları çözmeyi hedefleyen ve bu doğrultuda bu dönem programda olmamasına rağmen inşaatına başlanan 7 duraklı 8 kilometrelik Bursaray Kestel Hattı’nda çalışmalar hızla sürüyor. Toplam 7 adet hemzemin istasyon, Esenevler ve Kestel olmak üzere iki adet köprülü kavşak, Hacıvat, Balıklı ve Deliçay Köprülerin yenilenmesi ve üç adet trafo binasını bünyesinde barındıran proje kapsamında ray döşeme çalışmalarına başlandı. Engelli vatandaşlar için engelli asansörleri ve yürüyen merdivenlerin yer aldığı ilk altı istasyondaki imalat ilerlemesi yüzde 85’leri aşarken, ince işler ve elektrik-mekanik tesisat işleri devam ediyor. Hat için gerekli olan tüm ray, travers, makasların temini tamamlanırken, balast serimi, travers ve ray montajlarına ilerleme oranı yüzde 40’lara ulaştı. Toplam 8 bin 100 metrelik hattın yaklaşık 7 bin metrelik kısmının alt yapıları ve betonarme imalatları tamamlanırken, Otosansit – Gürsü Kavşak yapısı arası ve Arabayatağı İstasyonu Bekleme Hattını kapsayan bin metrelik hatta ait çalışmalar da hızla devam ediyor.

Hedef yıl içinde bitirmek
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Genel Sekreter Seyfettin Avşar ve Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın ile birlikte hatta devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Şirinevler İstasyonu’nda devam eden ray bağlantı ve kaynak çalışmalarını yerinde izleyen Başkan Altepe, çalışmalarda sona gelindiği, bu yıl içinde çağdaş ve konforlu ulaşımı Kestel ile buluşturacaklarını kaydetti. İstasyon geçiş bağlantılarının tamamlandığını ve karayolu üzerindeki trafiği aksatacak çok fazla engel kalmadığını dile getiren Başkan Altepe, istasyon binalarında ince işçiliklerin devam ettiğini ve kısa sürede bu çalışmaların da tamamlanacağını söyledi. İstasyon binalarının kalite ve konfor açısından batıdaki istasyonlardan hiçbir eksiğinin bulunmadığını dile getiren başkan Altepe, “Gerek engelli asansörlerimiz gerekse yürüyen merdivenlerimizle halkımız için her türlü konforu sağladık. Çalışmalarımız gece gündüz devam ediyoruz. Bu yıl içinde tamamlamayı hedeflediğimiz çalışma ile artık halkımız Kestel’den kentin merkezine ve üniversiteye kadar kesintisiz bir şekilde ulaşabilecek” diye konuştu.

Kaynak : BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Reklamlar