Demiryolu Ulaştırması Kanunu İhracatçıya YarayacakDemiryolu Ulaştırması Kanunu İhracatçıya Yarayacak
Türkiye İhracatçılar Meclisi Lojistik Konseyi Üyesi Bülent Aymen, özel sektörün demiryolu taşımasına ve altyapısına yatırım yapmasına olanak sağlayan “Türkiye demiryollarının serbestleşmesi” hakkındaki kanunun Türk ihracatçısının önünü açacağını belirtti.

Aymen, yaptığı yazılı açıklamada, ihracatta en ucuz taşımacılığının demiryoluyla yapıldığını ifade etti. Cumhuriyetin ilk yıllarında demiryolu taşımacılığının tüm sektör içindeki payının yüzde 68 olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Günümüzde ise bu pay yüzde 1,5’lara gerilemiştir. Ülkemizin demiryolu alt yapısındaki eksikliklerden ve yük güzergahına uygun hatların eksik olmasından dolayı, demiryolu taşımaları tercih edilen taşıma modu olmaktan çıkmıştır. Navlun maliyetlerinin rekabet ettiğimiz ülkelerin maliyetlerinin üzerinde olması mallarımızı global arenada pazarlamaya çalışırken önümüze çıkan en büyük handikap. Bu yüzden demiryolu kanununda yapılan değişiklikle, özel sektörün demiryolu taşımasına ve altyapısına yatırım yapmasına olanak sağlayan kanunun çıkması Türk ihracatçısının da önünü açacaktır. Karayolu ve denizyolu taşıma maliyetleri, sınırda uzun konvoyların oluşması ve geciken teslim problemlerinin bertaraf edilmesi ile yakın komşularımızda pazar payımızı artırmada bize önemli avantaj sağlayacaktır.

Demiryolu Ulastirmasi kanunu

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.