Kbü Öğrencileri Şehirden Trenle TaşıyacakKbü Öğrencileri Şehirden Trenle Taşıyacak
Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof.Dr.Burhanettin Uysal, Raylı Sistemler Vadisi olma yolunda hızla ilerlediklerini ve bu kapsamda şehirle üniversite arasına raylı sistemin kurulma aşamasına geldiğini söyledi.

Rektör Uysal, Türkiye’de bir ilki daha yaparak şehir ile üniversite kampüs alanına deneme ve eğitim amaçlı kurulacak raylı sistemle öğrencilerin şehir ve kampus alanındaki bölümler arasında yaklaşık 3 kilometrelik trenle seyahat edeceğini açıkladı.

KBÜ Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal, Türkiye’nin ilk Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünü Karabük’te açtıklarını belirtti. Türkiye’nin tek Raylı Sistemler Mühendisliği’nin Karabük Üniversitesinde bulunduğunu anlatan Uysal, şöyle konuştu: “Bu öğrencilerimizin eğitimi ve aynı zamanda şehirle üniversite arasında taşımacılığın gerçekleştirilmesi amacıyla ve aynı zamanda KBÜ’de bulunan Demirçelik Enstitüsünde raylı sistemlerle ilgili yapabileceği tüm deneylerin üniversitemizde yapılabilmesi için ulusal ağla entegre olmuş bir demiryoluna ihtiyaç vardı. Bu ihtiyacımızı biz belirttik ve Devlet Demir Yolları ile irtibata geçtik. Sağolsun KARDEMİR AŞ, şehirden üniversitenin içerisine kadar olan rayları vermeyi kendisi taahhüt etti. Ddy’de demiryolu bağlantı elemanları ve sarf malzemeleri karşılayacak. Zonguldak – Irmak – Ankara’ya ulaşan mevcut demiryolunu yenileyen altyapı şirketi de şehirden üniversitemizin içerisine kadar rayların döşenme işlemlerini gerçekleştirecek. Değerli belediye başkanımız bununla ilgili

kamulaştırma konusunda üniversitemize çok önemli katkı sağladı. Belki ülkemizde tek bir proje böyle bir şekilde devam ediyor. Projemiz şu an son aşamaya geldi. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Karabük Üniversitesi bundan sonra daha güçlü olacak. Döşenmiş olan raylar hem eğitim amaçlı kullanılacak hem ulaşım amaçlı kullanılacak hem de yapacağımız deneyleri yapma amaçlı kullanacağız. Çok amaçlı bir kullanım şekli olacak.”

Uysal, üniversiteye 13.’üncü fakülte olarak Diş Hekimliğini kazandırdıklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “YÖK’te bekleyen 13’üncü fakültemiz Diş Hekimliğiydi ve oradan gelen yazıda Yüksek Öğretim Genel Kurulunda Karabük Üniversitesine Diş Hekimliği Fakültesi açılması kararı çıktı ve Milli Eğitim Bakanlığına gönderilmiş. İnşallah kısa bir süre içinde Diş Hekimliği Fakültesini üniversitemize kazandırmış olacağız ve böylelikle KBÜ’nün fakülte sayısı 13’e çıkmış olacak. Diş Hekimliği Fakültesinin çıkmasında katkı sağlayan Mehmet Ali Şahin’e özellikle teşekkür ediyorum. İşlerimizin takibinde bize çok yardımcı oluyor.”

10 BİN YENİ ÖĞRENCİ ALACAĞIZ

Bu yıl 6 yılını kutlayacak olan ve ilk mühendislerini mezun edecek olmanın mutluluğunu

yaşadıklarını belirten Rektör Uysal, şunları söyledi: “Bu yıl yeni bir meslek yüksekokulu olarak Adalet Meslek Yüksekokulunu açtık. Adalet Meslek Yüksekokulumuza hem gündüz hem de gece eğitimi olmak üzere 200 öğrenci ile eğitime başlayacağız. Türkiye’nin ilk Tıp Mühendisliği ve Ulaştırma Mühendisliğine gece gündüz eğitimi olmak üzere öğrenci kabulüne başlayacağız. Bu yıl KBÜ açılımını sağlık alanında yapıyor. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna onlarca yeni bölüm açtık ve buralara öğrenci kabul edeceğiz. Geçen yıllara oranla öğrenci sayısı artışımızda belirli bir miktarda artış olacak. Geçen yıl KBÜ’yü 236 bin 163 öğrenci tercih etmişti ve bunlardan sadece 8 binini üniversitemize kabul edebilmiştik. İnşallah 2013-2014 eğitim öğretim yılında 10 bin civarında öğrencinin kayıt işlemini gerçekleştireceğiz. Böylelikle öğrenci sayımız yeni dönemde 30 bin civarında olacak. Şu anki öğrenci sayımız

22 bin 300’dür. Üniversite ilk kurulduğunda strateji planlarımızı ortaya koyduk ve üniversitenin nereye gitmesi konusunda kendi yol haritamızı çizdik. Bunlar hayal değildi ve bunların hepsini planladık. Tabi ilk adımı atmak zordu ve ilk adımdan sonrası kolay geldi. Karabük şehrinde bunu başarmak zor olmadı. Binalarımızın büyük bir kısmını hayırseverlerin yapıyor olması bizim bu başarıyı yakalamamızda büyük katkı sağladı. Karabük insanının gönlündeki yüreğinde burası kurulmuş bir üniversite. Her fidan her yerde yetişmeyeceği gibi Karabük Üniversitesi eğer başka bir yerde olsaydı bu başarı sağlanamazdı. Bu başarının temelinde Karabük halkı ve yöneticileri vardır”

  1. YAŞINI KUTLAYACAK

2007 yılında kurularak eğitim öğretime açılan Karabük Üniversitesi’nin 29 Mayıs’ta 6. yılına gireceğini anlatan Rektör Burhanettin Uysal, sözlerini şöyle tamamladı: “İnşallah 29 Mayıs’ta kutlayacağımız 6. yılımıza yurt dışından da çok sayıda misafirimiz gelecek. Bizim üniversitemizin şenliklerine katkı sağlayacak. İnşallah el birliği ile şehrimizin en önemli müesseselerinden biri olan KBÜ’nün gelişimi ve ilk kayıt olan öğrencilerimizi de bu yıl mezun edeceğiz. Bu yıl ilk mühendislerimizi mezun etmekte bizim için çok önemli.

Sürpriz sanatçı olarak Rafet El Roman da bizlerle olacağından tüm halkımızın bu mutlu günde üniversitelerinde olmalarını arzu ediyorum.