Tramvay hattı iptal cami bahçesindeki şadırvan inşaatına devamTramvay hattı iptal cami bahçesindeki şadırvan inşaatına devam
Eskişehir Alaaddin Camii Onarım ve Koruma Derneği Başkanı İhsan Özel, bölgeden geçeceği belirtilen tramvay hattının iptal edildiğini duyduklarını, bu sebeple cami bahçesinde yapımı durdurulan şadırvan inşaatına yeniden izin verilmesini beklediklerini söyledi.
Arifiye Mahallesi’nde Eskişehir’in en eski camilerinden biri olarak anılan ve Selçuklular döneminde yapılan Alaaddin Camii bahçesine yapımına başlanılan şadırvan, tramvay hattının geçme ihtimali bulunduğu için Büyükşehir Belediyesi tarafından durduruldu. Tramvay hattının değiştiği bilgisini aldıklarını belirten Alaaddin Camii Onarım ve Koruma Derneği Başkanı İhsan Özel, şadırvanın tamamlanması için izin verilmesini istediklerini söyledi.
Özel, şadırvanın masraflarını bir hayırsever vatandaş tarafından üstlenildiğini ifade ederek, “Alaaddin Camii şadırvanı inşaatı bir buçuk sene önce başlamıştır. Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi ve Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden izin ve ruhsat alınarak inşaat başlamıştık. Fakat daha sonra Büyükşehir Belediyesi, Alaaddin parkından ve cami önünden tramvay hattının geçeceğini gerekçe göstererek şadırvan inşaatını durdurdu. Son günlerde öğrendiğimiz bir bilgiye göre ise artık tramvay hatlarının caminin önünden geçmeyecek. Bu durumda şadırvanın yapılması için bir engel kalmadı. Gerekli yerlerden görüşerek şadırvan inşaatına devam etmek istiyoruz. Bu şadırvan cami ve vatandaşlarımız için bir gereksinimdir. Aynı zamanda Selçuklu döneminde yapılan bir eserdir. Cuma günleri vatandaşlarımız buraya namaz kılmak için geldiğinde, abdest alacak yer bulamıyorlar. Bu şadırvan bir hayırsever tarafından tüm masrafları üstlenerek yapımına başlandı. Bu kadar masraf edildi, malzemelerimiz dışarıda bekliyor. Bizim gönlümüz bu şadırvanın devam etmesidir. Ayrıca caminin önünde Cuma günleri ve bayram günleri cemaat çok olduğunda vatandaşlar dışarıda namaz kılmaktadır. Tramvay geçseydi, bu vatandaşların dışarıda artık namaz kılması imkansız olacaktı. Eğer duyduğumuz doğru ise, tramvay hatları buradan geçmeyecekse en doğru kararın verildiğine inanıyoruz.

tramvay-hatti-iptal-cami-bahcesindeki-sadirvan-insaatına-devam

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.