Marmarayda test sürüşü 24 gün sonra başlıyorMarmarayda test sürüşü 24 gün sonra başlıyor
İstanbul’daki Asrın Projesi’nde sona gelindi. Test sürüşleri 2 Ağustos’ta başlayacak Marmaray, resmen 29 Ekim’de İstanbul-Ankara Hızlı Tren Hattı ile birlikte açılacak… Marmaray’da günde 1 milyon 200 bin yolcu taşınacak…

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan tarafından Cumhuriyet’in 90’ıncı yılının kutlanacağı 29 Ekim 2013’te resmen açılacak Marmaray’da test sürüşleri 2 Ağustos’ta başlayacak.

13.6 km’si yer ve Boğaz altında…

Çalışmaları süren Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) Projesi’nin Ayrılıkçeşme’den Kazlıçeşme’ye kadar olan 13,6 kilometrelik bölümü tamamen yerin altından ve İstanbul Boğazı’nın tabanına yerleştirilen tüplerden oluşuyor.

Hızlı trenle birlikte açılacak…

“Asrın Projesi’’ denilen ve 150 yıllık geçmişe sahip Marmaray, 29 Ekim 2013’de, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı ile eş zamanlı olarak hizmete açılacak. Marmaray’ın tamamlanması için denizin yaklaşık 60 metre altındaki tüneller, ray serimi montajı ve istasyonların betonarme imalatı bitti. Sinyal döşemesi ve istasyonların elektromekanik montajları için 24 saat çalışılıyor.

Boğaz’da bin 387 metresi tüp

Toplam 13 bin 558 metre tünel (1.387 metre batırma tüp), 63 kilometre banliyö hat, üçüncü hat ilavesi, üstyapı ve elektromekanik sistem yenilenmesi demiryolu aracı imali yapılacak olan projenin, 8 milyar 68 milyon 670 bin lirası kredi olmak üzere toplam maliyetinin 9 milyar 298 milyon 539 bin lirayı bulması bekleniyor.

İlk tren 1 Ağustos’ta tünelde…

İlk Marmaray Treni, 1 Ağustos’ta tünellere alınacak ve 2 Ağustos’ta test sürüşleri ile deneme seferlerine başlanacak. Marmaray’da, Eylül’den sonra kazalara karşı olası senaryolar uygulanacak. Marmaray’da, tek yönde saatte 75 bin, günde 1 milyon 200 bin yolcu taşınması amaçlanıyor.

marayda-test-surusu-1-agustosta

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.