Alanya ulaşımına havaray gerekiyorAlanya ulaşımına havaray gerekiyor :Geçtiğimiz hafta Alanya- Antalya deniz ulaşımının geliştirilmesi için feribot seferleri öneren SP İlçe Başkanı Aktaş, bu haftada Alanya ulaşımı için yeni bir öneride bulundu. Aktaş, ilçede yerden 4,5 metre yüksekte kurulacak havaray ulaşım ağı için çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Alanya’da şehir içi ulaşımı rahatlatmak, geleceğe yönelik ulaşımda önemli adımlar atılması gerektiğini ifade eden Saadet Partisi (SP) Alanya İlçe Başkanı Sinan Aktaş, ilçedeki trafikte yaşanan sıkıntıları anlatarak bir öneride bulundu. Trafiği rahatlatacak bir önerileri olduğunu belirten Aktaş, “Şu anda Sydney, Moskova gibi dünyada birçok şehirde kullanılan Havaray diğer adıyla Monoray ulaşım ağı Alanya’da da hayata geçirilmelidir. Ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapılarak Antalya-Alanya arasına D400 Karayolu üzerinde de bu ulaşım ağının kurulması noktasında ciddi adımlar atılabilir” diye konuştu.
‘DOĞAYA HİÇ ZARARI YOK’

Sistemin belli aralıklarla çelik ya da beton direkler üzerinde yine çelik ya da beton rayların döşenmesi ve bu sistem üzerinde hareket eden modern görünümlü yolcu vagonlarından oluştuğunu ifade eden Aktaş, “Sistemin kurulumunda hiçbir şekilde mevcut ağaçlandırmaya zarar vermemekte, en önemlisi mevcut trafik akışına mani olmamaktadır. Çünkü bu sistem 4,5 metre yüksekte çalışmaktadır.

Ülkemizde bunu uygulamış bir şehrimiz yok ancak İstanbul ve Ankara bu sistemi ciddi ciddi düşünmekte ve üzerinde çalışma yapmaktadırlar. Diğer taraftan ODTÜ bu konuda ciddi çalışmaları vardır. Hatta bu sistemin bir prototipi yapılmış ve üniversite bahçesinde uygulanmış ve çalışır vaziyettedir” dedi.

‘İKTİDAR ÇALIŞMA YAPMALI’

Aktaş, iktidarın ODTÜ’de bu çalışmayı yapan mühendislere her türlü desteği vererek ülke genelindeki tüm belediyelerde bu ulaşım ağının kurulmasını sağlamak için çalışması gerektiğini vurgulayarak “Havaray ulaşım ağı tüm dünyada metro ve diğer ulaşım araçlarına göre hem daha ekonomik hem de daha hızlı ve rahat bir ulaşım sistemidir. Dünyada önemli bir turizm merkezi olan Alanya’nın ulaşımının geleceğe yönelik çok daha modern ve teknolojik ulaşım sistemleri ile rahatlatılması ve kolaylaştırılması bir zorunluluktur. SP Teşkilatı olarak yerel seçimleri kazanırsak Alanya’ya bu sistemi kazandırılması konusunda gereken tüm çalışmalar yapacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak : www.haberalanya.com.tr

Reklamlar