Giresun Demiryolu Platformu başkanı PİR,Rektör ATTAR’la görüştüGiresun Demiryolu Platformu başkanı PİR,Rektör ATTAR’la görüştü :Giresun Demiryolu Platform başkanı Sedat Pir,Giresun Üniversitesi rektörü Prof.Dr.Aygün Attar ile makamında görüşerek Harşit vadisinden inecek demiryolu çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.Platform başkanı PİR,önceki rektör Prof.Dr.Yılmaz Can döneminde bir çalıştay yapıldığını hatırlatarak platform olarak yeni bazı düşünceleri olduğunu ve Giresun Üniversitesinin bu çalışmalarında platform olarak kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Giresun Demiryolu Platform başkanı Sedat Pir,Demiryolu güzergahının Harşit Vadisinden gelerek Tirebolu merkezli olacağını belirterek buna can-ı gönülden inandığını söyledi.

CANİKLİ HARŞİT VADİSİNİ BIRAKIN GÖZ ARDI ETMEYİ ASLA ve ASLA ETTİRMEZ

Giresun milletvekili ve Ak Parti milletvekili Nurettin Canikli’nin açıklamalarının bazı tezatlar oluşturduğunu belirten PİR;Sayın grupbaşkanvekilimiz sadece Giresun için değil tüm Türkiye için çalışan Ak Parti’nin zirve isimlerinden birisidir.İnanılmaz bir çalışma temposu ve yoğunluğu içersindedir.Yaptığı bu açıklamaların kendisine yanlış verilmiş bilgiler veya yanlış ifade şeklinde olduğuna Platform olarak inanmaktayız.

Aksi taktirde Sn.Canikli kendi söylemleri ile ters düşen bir vekil durumuna düşer.Oysaki grupbaşkanveli Sn.Canikli hiç bir verdiği sözü yarıyolda ve perişan bırakmamıştır.Hiç bir sözünü inkar etmemiş hep takipçisi olmuştur.Giresun’un hayati projesi olan Demiryolu projesi ve Harşit Vadisi gerçeğini Sn.Caniklinin bırakın göz ardı etmesini göz ardı ettirmesi bile mümkün değildir.

Platform başkanı Pir sözlerine şöyle devam etti:“Bilindiği gibi Gümüşhane üzerinden Doğu Karadeniz’e gelmesi planlanan Demiryolu projesi için iki alternatif üzerinde duruluyordu. Bunlardan biri Torul-Tirebolu güzergahı iken diğeri Torul- Zigana Trabzon güzergahıdır. Uzun zamandır tartışılan ve enine boyuna incelenen güzergahlarda Tirebolu güzergahının hem ekonomik hemde iklim koşulları açısından daha kullanışlı ve güvenli olduğu tüm kesimlerin ortak kanısıydı. Gerçek de budur. Bunu Trabzonlu bilim adamları dahi kabul etmektedir. Son zamanlarda tüm açıklamalar da bu yöndeydi. Hatta son açıklamaları yapan Sn.Grupbaşkanvekilimizde güzergahın Tirebolu üzerinden gelmesi gerektiğini savunuyor ve söylüyordu. Birden bire ne oldu? Burda bir yanlış anlaşılma veya anlama var.Platform olarak ne oldu anlamış değiliz.

Biz platform olarak yıllardır mücadelesini verdiğimiz bu konudan asla geri adım atmayız. Giresun kamuoyunda hayal kırıklığı yaratan bu açıklamaları Giresunlular ve platform olarak kabul etmiyoruz.

Açıklamalar üzerine konuya platform olarak hemen tepki koyduk ve en rantabl güzergahın Harşit Vadisi olduğunu açıkladık. Tepkilerimiz artarak devam edecektir. Bu konunun düzeltilmesi ve hatadan dönülmesi için tüm Giresun olarak seferberlik başlatacağız.Sn.Caniklinin açıklamalarından sonra Trabzon K.T.Ü ulaştırma ana bilim dalı başkanı MAÇKA’lı Prof.Dr.Fazıl Çelik DLH’nın yaptığı güzergah çalışmalarını değerlendirmiş ve Harşit Vadisi güzergahının DLH’nın yaptığı projeler bağlamında Maçka güzergahından daha iyi olduğunu ifade etmiştir. Üniversitemizle işbirliğimizin artarak devamını istiyoruz. Çünkü daha öncede Rektör V. Yılmaz CAN döneminde, Demiryolu ile ilgili bir çalıştay yapmış ve konunun önemini bilimsel yönleriyle ele almıştık.

Bu anlamda 2. bir çalıştay çalışması için Sayın Rektörümüzle görüşmek istedik. Bu görüşmenin randevusu talihsiz açıklamalardan önce alınmıştı. Şimdi bu randevu daha anlamlı hale geldi. Hiçbir şey için geç değil, hiçbir şey geçmiş değildir ve güzergah Harşit Vadisi olacaktır.dedi.

Giresun olarak, platformuyla, Üniversitesiyle, tüm STK’larıyla ve sokaktaki insanlarıyla bu konuda duyarlı hareket ederek, aklın ve bilimin ışığında demiryolunu Torul üzerinden Harşit Vadisine inerek Tirebolu/Giresun’a getirmek zorundayız.Harşit Vadisinden gelmeyerek torul üzerinden direk Trabzon’a gidecek demiryolunda Giresun artık sadece hayal olur” diye konuştu.

İRAN LİMANLARINI TİREBOLU İLE BİRLEŞTİRMELİYİZ

Giresun Demiryolu Platform başkanı Sedat Pir,Rektör Prof.Dr.Attar’a yeni bir düşünce ve projelerinide açarak Harşit Vadisindeki karayolu’nun adının İRAN yolu olarak küçüklüklerinde söylendiğini belirtti.Bu yoldan ortadoğu ve özellikle İRAN devletine inanılmaz bir lojistik ve yük taşımacılığının olduğunu belirten PİR, en uygun güzergah olan Harşit Vadisinin artık Demiryolu ile buluşma zamanı geldiğini GAP bağlantılı ve Orta Doğu eksenli yeni küresel ihracat ve İthalatın bu eksen ve güzergahlarda yapılacağını belirtti.

Komşu il olan Trabzon’un bu büyük pastayı kendi merkezli kurgulamak için Harşit Vadisi güzergahını bir çok ayak oyunlarına getirdiğini belirten PİR,her şeye rağmen Demiryolu’nun Tirebolu’ya gelmesi gerektiğini belirterek “Allah Harşit Vadisini Demiryolu için yaratmıştır”dedi.İRAN limanlarının Tirebolu’ya yapılacak büyük bir megapol liman ile birleşmesi halinde Giresun’un ayağa kalkacağını belirten PİR,Harşit Vadisi kullanılmadan Trabzon’a giden demiryolu giresun için tekrar söylüyorum en az 50 belki 100 sene hayal olur.dedi.

Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Aygün ATTAR’da, ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Üniversite olarak Giresun menfaatleri için yapılacak her iş ve atılacak her adımda her zaman olduğu gibi tüm STK’larla işbirliği yapmaya ve her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Reklamlar