Yalova Treni Kaçırıyor muYalova Treni Kaçırıyor mu :Çok sevdiğim dostlarımdan bazıları “Facebook ‘ta artık hızlı treni kaldır bayatladı artık” diye tavsiyede bulunuyorlar. Haklılar. Bayatladı ama bayatlasa da gündemde tutmak gerekiyor. Onları kıramayıp kaldırmayı düşünmedim değil ama bayatlasada, kabak tadı verse de belki bir cesur yürek görür ve neden olmasın diye bir adım atar. Başkası diğer adımı atar derken bakmışsınız ki hızlı tren kapınızın önüne gelivermiş! Mizahi oldu ama durumumuzu da aynen yansıtıyor.

Geçen haftalarda bir rapor yayınlandı. Satır satır okudum. İnanın heyecan duydum. Hücrelerime kadar duygularımı düşüncelerimi yansıtıyordu. Yalova Havaalanı, Yalova Limanı, Yalova Hızlı treni derken Yalova’mızın üç büyük şehir arasında sıkışmışlığını avantaja çevirip güney Marmara projesi üzerinde ciddi bilimsel bir çalışma. Daha detaylandırılmışını elde edebilirsem siz değerli okurlarımla da paylaşacağım. Hangi kişi yada kurum hazırlamışsa bu rapor inanınız Yalova’yı sınıf atlatacak devler ligine yükseltecektir. Kim sorusunun cevabı benim için önemli değil. Önemli olan Yalova için ciddi bir projelerin olduğu ve bu projelerin de fizibilitesi yapılmış uygulanabilir oluşu.Ben hızlı tren yönüyle bile bu rapordan çok şey aldım.Önümüzdeki yazılarımda bu proje hakkında detaya inmeyi arzuluyorum.Kamuoyunda tartışılıp gündem yaratmaması da enteresan. Neyse, önemli olan bağcıyı dövmek değil üzüm yemek. Durum böyle olunca dedikodulara bakmadan Yalova için ciddi projeler gündemde olmalı, olacaktır da.

Gelelim bizim trene.Hem de hızlısına, hem de ulusal ağa bağlanmış uçakla yarışan konforu ve hızına. Ankara, İzmir, Erzurum derken Türkiye’nin bir ucundan diğerine gidebilmek vatandaş için lüks olmasa gerek. Körfez geçiş köprüsünden neden hızlı tren kaldırıldı anlayamadım. İlk projede vardı da daha sonra neden iptal edildi?. Yoksa burnumuzun dibinden geçecekti. Orhangaziye kadar gelecek bu ulaşım ağında Yalova treni kaçırıyor mu? Kaçırmamasını temenni ediyorum. Öğrencilik yıllarımda az mı gelip gitmiştik trenle. Haydarpaşa Gebze banliyö treni bizi ulaştırırdı kısacık zamanda. Neyse, şimdi hızlı treni konuşmanın zamanı. Şehir içi, hele hele tüm körfezi dönecek tren ağını dillendirip bazılarının uykusunu kaçırmak istemem. Hem neden olsun ki, ucuz, rantabl, emniyetli ve çevreye minimum zarar veren hafif raylı sıstem gündeme gelsin ki? En fazla birkaç yazı daha yazarsın sonra unutulup gider nasıl olsa?

Bakınız çok değil beş sene önce neler yazmışım: “ Ulaşım uzun dönemli makro planlar ile çözümlenebilir. Şehrin 50 yıl sonrasını şimdiden görüp ona göre planlama yapılırsa daha sonrasında yap-boz tahtasına dönmez. Büyük şehirlere baktığımızda hep metro ile tanıştılar. Nostaljik tramvay ile tanışan şehirler daha sonrasında hafif raylı sistem ve nihayetinde metro, tüp geçit yatırımları karşınıza çıkar.İlimizde raylı sistem ve ulusal demiryolu ağı çok uzak gibi görülse de ulaşımda bence şimdilerden planlamaya alınıp kısım kısım uygulanabilir. Örneğin Yalova ile Çiftlikköy arasında hafif raylı sistem ile şehrin göbeğine kadar gelebilmenin keyfini düşünebiliyor musunuz? Nostalji belki canlanacak büyüklerimizde ama tramvay mı dersiniz, hafif raylı sistem mi dersiniz, bir şekilde demiryolu ağı ile bütünleşme hedef alınmalıdır. Hızlı tren demiyorum şimdilik ama en azından hafif raylı sistem ile coğrafi şartları müsait olan ilimizde neden kimse bunu net olarak dillendirmiyor merak ediyorum.Belki mevcut taşıma sisteminin oy ve kamuoyu baskısı olacaktır ama toplum adına yapılacak yatırımlar, trafik kazaları, maliyet yüksekliği ve konfor düşünüldüğünde uzun dönemde taşıma işi yapanlar bile iyi oldu diyeceklerdir.”.

3700 kez okunan yazıma söyle devam etmişim: “Bu şehir büyüyor, elbette modern terminalin halkın hizmetine açılması açısından Yalova belediyesini kutlarım, ama yaşlı ve dar gelirli vatandaşlarımız açısından da şu anki durumun problem olduğu ve kısa zamanda çözümlenmesi gerekliliği önceliktir. Şehir yönetmek demek sorunlar ortaya çıkmadan çözümleme sanatıyla özdeşleşmek demektir” diye devam etmişim.

Çok zor yada ulaşılamaz demek değil “Yalova Treni”. Gerçekten isteyip istemediğimize bağlı açıkçası. İhtiyacını hissetmemize bağlı. Bence tren kaçmadan, diğer iller bu nimetten yararlanıyorken Yalova’nın da bu lige yükselmesi lazım.

Dünyada insanlık adına üzüldüğümüz acılı günlerin, darbelerin, kanın gözyaşının olduğu buruk bir bayram geçireceğiz. Dua ediyorum ki yeryüzünde acılı bir kişi bile kalmasın. Huzur ve kardeşlik içerisinde insanlık varolsun.

Ramazan bayramınızı en içten kalbi duygularımla kutluyor, sevdiklerinizle, alenizle nice mutlu ve sağlıklı bayramlar geçirmenizi temenni edyorum. Bayramınız mübarek olsun.

Reklamlar