Bakan Yıldırım, Ticaret sizden yollar bizden



Bakan Yıldırım, Ticaret sizden yollar bizden :Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ticarette 2023 yılı hedeflerinin 300 milyar olduğunu belirterek, “Yollar bizden, ticaret sizden” dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Wellborn Otel’de Kocaeli Sanayi Odası (KSO) üyeleriyle birlikte alt yapı yatırımlarıyla ilgili bilgilendirme toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Yıldırım, “Ülkemizin konumunu, önemini hepimiz biliyoruz. Etrafımızda 25 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklük var. Türkiye içerisinde de bütün hayatımızın yüzde 60’tan fazlasını üreten bir bölgedeyiz. Yıllardan beri yurt içinde göç doğudan batıya gelmiş. Planlanan bir gelişme olmadığı için alt yapıda ve hizmetlerde hep sorunların arkasından koşuşturularak bu günlere geldik. Hiçbir zaman önüne geçip biz burayı şöyle planladık diyemedik. Ne kadar fazla yol, ne kadar demiryolu, o kadar yoğunlaşma demektir. İktidarın, siyasetin görevi çözüm üretmektir. Biz bölgeler arası uçurumu, kalkınma farkını azaltmak için oralara pozitif ayrımcılık yapmak durumdayız. Bizler bir miktar daha fedakarlık yapmaya devam edeceğiz. Geçtiğimiz on yılda sadece Kocaeli bölgesinde bizim bakanlığımızın yaptığı yatırımın miktarı 4,5 milyar TL’dir. 20 milyarlık büyük bir projemiz var. İstanbul-İzmit Körfez geçişi, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir 430 kilometrelik bir projeden bahsediyoruz. Burada da 2015 sonuna kadar Bursa’ya kadar olan kesimi açıyoruz. 30 senede 3 bin metrelik Bolu Dağı tünelini bitiremeyen bir Türkiye’den bir senede 4 bin metrelik tünelin yüzde 60’ını bitiren Türkiye’ye geldik” dedi.
“Bu projeler size yetmez” diyen bir katılımcıya ‘Gaz ver’ diye karşılık veren Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:
“Biz İzmit yolunu Bursa’ya bağladığımız zaman onun tabi hem üçüncü köprüye bağlantısı var, hem Gebze’nin oradaki organize sanayi bölgesine bağlantısı var. Bunları yaptığımız zaman bugünkü mevcut trafiği yüzde 30 azaltacağız. Bayramlarda biz ne çekiyoruz. Trafiğe millet bir takılıyor, köyüne 5 saat, 10 saat geç gidiyor. Nerede bu bakan diye isyan ediyor. Bakan ne yapsın babam. Ticaretimizin 2023’teki hedefi 300 milyar. Yollar bizden, ticaret sizden.”
Hızlı trenin ne zaman biteceği sorusu üzerine ise Bakan Yıldırım,”Biz 29 Ekim’de Marmara’yı açacağız. Hızlı tren hattında testlere başlamış olacağız. Ondan sonra birkaç ay daha sürecek” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!



İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.