BALO projesi demiryolu taşımacılığını etkin kullanarak ihracat hedeflerine katkı sağlayacakBALO projesi demiryolu taşımacılığını etkin kullanarak ihracat hedeflerine katkı sağlayacak :Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar (BALO) AŞ’nin bugüne kadar verimli kullanılmayan demiryolu taşımacılığını etkin kullanarak ihracat hedeflerine katkı sağlayacak bir sistem olduğunu söyledi.

Demiryolu üzerinden yük taşımacılığı yapmaya başlayan BALO’nun tanıtım toplantısı Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Bezci, mal ihracatının olmazsa olmazının taşımacılık olduğunu ifade ederek, taşıma avantajına sahip olan illerin ihracatta bir adım öne çıktığını ifade etti.

Türkiye’nin ihracat ürünlerinin yaklaşık yüzde 52’sinin deniz, yüzde 40’ının kara, yüzde 7’sinin hava yoluyla taşındığını belirten Bezci, demir yollarının payının ise yaklaşık yüzde 1 olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefine ulaşması için deniz, kara ve hava taşımacılığına yaklaşık 65 milyar avroluk yatırımın gerektiğine dikkati çeken Bezci, “Bu alanlara yapılacak yatırımlar ister istemez çevreye zarar veren karbon salınımının artması anlamına geliyor. Oysa demiryolu taşımacılığı karbon salınımı düşük ekonomik ve öngörülebilir zamanlı yani dakik bir taşıma sistemidir” diye konuştu.

Bezci, BALO’nun bugüne kadar verimli kullanılmayan demiryolu taşımacılığının etkin kullanarak ihracat hedeflerine katkı sağlayacak bir sistem olduğunu söyledi. Proje sayesinde Anadolu’nun ürününü Avrupa’nın lojistik köylerine tam zamanında ve güvenli şeklide ulaşacağını belirten Bezci, “Proje, sanayicinin ve ihracatçının tüm yükünü dünyaya taşıyacak” ifadesini kullandı.

ATO’nun BALO şirketi içerisinde yüzde 15 pay sahibi olduğunu dile getiren Bezci, ASO 1. OSB tarafından istenildiği takdirde yüzde 5’lik kısmını verebileceklerini vurguladı.

  • “BALO’yla beraber nakliye giderlerimiz düşecek”

ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, bölgelerinde 245 üretim yapan fabrika olduğunu ve yaklaşık 30 bin kişinin istihdam edildiğini ifade etti.

Bölgenin fiili ihracat miktarının yaklaşık 1,5 milyar dolar olduğunu belirten Kaya, 2023 hedeflerine ulaşmak için yoğun çaba sarf ettiklerini anlattı. Kaya, sanayicilerin en büyük sorununun ihraç edilecek malların nakliyesi olduğuna dikkati çekerek, bu sorunu çözmek için tüm paydaşlarla birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Kaya, 500 milyar dolar ihracat hedeflerine ulaşmak için, demiryollarıyla yapılan ihracatın yüzde 15 seviyesine çıkarılması gerektiğine işaret ederek, “500 milyar dolarlık ihracatı biz TIR’la yapmaya kalkarsak yaklaşık 10 bin kilometre TIR kuyruğu gerekiyor. Buna göre yol ve yakıt gerekiyor. Dolayısıyla demiryolları ihracatçı için çok önemli. Son 4-5 yılda demiryollarında önemli gelişmeler oluyor. Hızlı trenler devreye girdi. Alternatif demiryolları yapıldı. Bu bizim ihracat hedefimize ulaşmak için gerekli olan demiryolu altyapısının yapılacağını gösteriyor” diye konuştu.

BALO’nun demiryollarıyla yapılacak ihracatı artıracağına inandığını söyleyen Kaya, projenin ilk seferini 8 Eylül’de yaptığına, daha önce 15 günde teslim edilen malların BALO’yla 5 günde teslim edildiğine dikkati çekti.

Kaya, BALO’yla beraber, nakliye giderlerinin kara yoluyla taşımaya göre yaklaşık yüzde 30 azalacağını belirterek, bu durumun ihracattaki rekabet gücünü artıracağını vurguladı.

  • “Amacımız, Türkiye’nin ulusal ve uluslararası taşımalarını gerçekleştiren lider tren operatörü olmak”

Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar (BALO) AŞ Genel Müdürü Hüseyin İşteermiş, BALO’nun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 75 ticaret odası, ticaret ve sanayi odası, ticaret borsası, 15 organize sanayi bölgesi, Umumi Mağazalar Türk AŞ ve Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği olmak üzere 93 ortaklı bir yapısı olduğunu ifade etti.

İşteermiş, hedeflerinin sanayicilerin taşıma giderlerini düşürerek dış ticaretteki rekabet gücünü arttırmak, yeni pazarlara girmesini ve orada kalıcılığını sağlamaya destek olmak, demiryolu taşımacılığını Türkiye’de demiryollarının uzandığı tüm noktalardan tarifeli ve düzenli olarak sağlamak olduğunu söyledi.

İhracatın artması için demir yolunun canlanması gerektiğin belirten İşteermiş, demiryolunun ulaştığı bölgelerin her alanda kalkındığını dile getirdi.

“Amacımız, Türkiye’nin ulusal ve uluslararası taşımalarını gerçekleştiren lider tren operatörü olmak” diyen İşteermiş, BALO’nun çalışmaları ve sistemi hakkında bilgiler verdi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.