Başkan Ürgüp’ten Demiryolları Haftası Kutlama MesajıBaşkan Ürgüp’ten Demiryolları Haftası Kutlama Mesajı :Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Demiryolları Haftası dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Ürgüp, mesajında; “Ülkemizde her yıl Eylül ayının son haftası Demiryolları Haftası olarak kutlanmaktadır. Dünya’da ilk kez 1825 yılında İngiltere’de başlayan demiryolu taşımacılığı ülkemize 1856 yılında İzmir Aydın arasında yapılan demiryolu yapılmasıyla başlamıştır. Cennetmekan 2. Abdülhamit döneminde demiryollarına verilen önemle ülkemizde yeni bir dönem açılmıştır. Daha sonraki yıllarda özellikle Kurtuluş Savaşı sırasında cephelerimize silah, erzak, asker taşıyan demiryolları ile cephe gerisine de gazilerimiz taşınmıştır ve taşıdığı stratejik önem ve lojistik destekle demiryolları Kurtuluş Savaşını kazanmamızda büyük rol oynamıştır” dedi.

Ürgüp, mesajının devamında şunları kaydetti:

“Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte demiryollarımıza verilen önem de artmıştır. 1923 yılında ülkemizde 4559 kilometrelik bir demiryolu ağı bulunurken 1940 yılında bu uzunluk 8637 km’ye ulaşmıştır. Günümüze kadar da demiryollarına verilen önem her geçen gün artmaya devam etmiş ve demiryollarımız günün şartlarına göre yenilenmiştir ve yenilenmeye devam edilmektedir. Bugün gelişmiş ülkelerde hızlı ve güvenli bir ulaşım aracı olarak demiryolları yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde de özellikle son yıllarda sayısı artan hızlı tren projeleri doğru ve gerekli bir yatırımdır. Demiryolu ulaşımında geldiğimiz aşamada fedakar ve özveriyle çalışan demiryolu işçilerimizin katkısı yadsınamaz.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.