İsveçten gelen uzmanlar Marmaray ve Haliç Metro Köprüsünü gezdi (Foto Galeri)

İsveçten gelen uzmanlar Marmaray ve Haliç Metro Köprüsünü gezdi :İsveç’ten gelen yabancı uzmanlar Globalist DMC Seyahat Acentesi yönetiminde Haliç Metro Köprüsü ve Marmaray’ı gezerek yetkililerden bilgi aldılar.


Türkiye’nin dünya çapında projesi olan Marmaray Projesi ve Haliç’in üzerinden geçen Metro Köprüsü yabancı uzman kuruluşların dikkatini çekiyor. Önümüzdeki aylarda ise İstanbul’a yapılacak üçüncü köprünün yurtdışından yabancı uzmanların akınına uğrayacağı bildirildi.İsveç’ten gelen yabancı uzmanlar Haliç Metro Köprüsü ve Marmaray’ı gezerek yetkililerden bilgi aldılar.

HALİÇ METRO KÖPRÜSÜ VE MARMARAY’I GEZDİLER
Globalist DMC Seyahat Acentesi sahibi Süleyman Gök tarafından düzenlenen programla İstanbul’a gelen İsveçli mimarlar, mühendisler ve gazetecilerden oluşan grup önce Haliç’te yapılan Metro Köprüsü’nü gezdi. Yetkililer Metro Köprüsü’nün Leonardo Vinci’nin çizdiği Boğaz Köprüsü çizimlerinden esinlenerek yapıldığını söylediler. Köprünün kulelerinin ise minare şeklinde yapılmasıyla şehrin siluetini bozmadığını belirttiler.

Daha sonra ise Marmaray’ı gezerek yetkililerden bilgi aldılar. Süleyman Gök her hafta Marmaray’ı gezmek üzere yurtdışından gruplar getirdiklerini bildirdi.

Globalist DMC Seyahat Acentesi sahibi Süleyman Gök

Süleyman Gök taleplerin arttığını belirterek “İstanbul’da yapılan dev yatırımlar dünyanın dikkatini çekiyor. Geçtiğimiz yıl Atatürk Havalimanı’nı gezmek üzere İngiliz grup gelmişti. Bu yıl ise Haliç Köprüsü ve Marmaray Projesi’ne talepler geliyor. Ancak 29 Ekim’de hizmete açılması plânlanan Marmaray’ın ziyaretlerinde kısıtlamalar başladı” dedi.

MARMARAY 29 EKİM’E HAZIRLANIYOR
Haliç Köprüsü ziyaretinde İsveçli gruba uzmanlar tarafından yapılan köprünün detayları anlatıldı.
Daha sonra Üsküdar Kanaat Restoran’da yemek yenildi.

Haydarpaşa Limanı’nda bulunan toplantı salonunda Marmaray’ın yapılışı hakkında bilge verildi. Mühendisler tarafından önce maketler üzerinde, sonra ise barkovizyon eşliğinde yaklaşık bir saat boyunca 29 Ekim’de açılışa hazırlanan Marmaray’ın tüm detayları anlatıldı.Daha sonra Üsküdar İstasyonu’nda yeraltına inen İsveçli gruba Marmaray gösterildi.

Ancak Ağustos ayından bu yana raylara indirilen vagonlarla deneme seferleri yapılan Marmaray’ın deniz altına uzanan bölümlerine elektrik verildiği için can güvenliği nedeniyle tüm personele kapatıldığı bildirildi. İstasyonda çalışanlar Marmaray’ı 29 Ekim’e yetiştireceklerini söylediler.Marmaray’ın tünellerinden birine Atatürk, diğerine Yavuz adı verildi.

Marmaray’ın Yenikapı kazılarında ortaya çıkan binlerce yıllık iskeletler,Üsküdar kazısında ortaya çıkan kilise ve tümülüs, Sirkeci’de ortaya çıkan Roma Hamamı, Yenikapı’da ortaya çıkan eski liman kalıntıları Marmaray’ın kültüre hizmeti oldu.Yenikapı kazısında bulunan Bizans sikkeleri müzeye konuldu.

Kaynak : www.turkiyeturizm.com


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar