Erdoğan: Adana Hızlı Treni BekliyorErdoğan: Adana Hızlı Treni Bekliyor .Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kardeşliğin harmanlandığı, yiğitliğin, mertliğin sembolleştiği şehirdir. Doktorların piri Lokman Hekim’in, ozanların piri Karacaoğlu’nun ve sayısız güzel insanın, her karışında izi bulunan Adana bizim de gönlümüzün başköşesinde yer alıyor” – “Bahçe-Nurdağı arasına ülkemizin en uzun demir yolu tünelini inşa ediyoruz. Böylece Çukurova ile Mezopotamya’yı demir yoluyla birleştiriyoruz” – “Metro projeleri başta olmak üzere bugüne kadar gerçekleştirilemeyen hizmetleri inşallah önümüzdeki dönemde hem daha hızlı hem de daha fazla şekilde Adanalı kardeşlerimizin hizmetine sunacağız
Anadolu-Bağdat demiryolu mirasının, ray ve malzeme yokluğundan, ihmalden neredeyse çürümeye terk edildiğini bildiren Erdoğan, rayı da traversi de Türkiye’de üreterek, Adana’nın batısından sınıra kadar bu yolların tamamını yenilediklerini dile getirdi.
Yollar üzerinde bulunan her biri birbirinden değerli mimari eseri, garları, istasyonları, aslına uygun restore ettiklerini belirten Erdoğan, “Şimdi çift hatlı bu yolu hızlı tren standardında 4 hatlı hale getiriyoruz. Adana’ya, Yenice’ye sadece bölgenin değil Türkiye’nin en büyük lojistik merkezlerinden birini inşa ediyoruz. Bahçe-Nurdağı arasına ülkemizin en uzun demir yolu tünelini inşa ediyoruz. Böylece Çukurova ile Mezopotamya’yı demir yoluyla birleştiriyoruz” ifadesini kullandı. -“Adana, hızlı treni bekliyor” Ancak Adanalıların daha farklı bir hizmeti beklediğini bildiklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: “Adana, hızlı treni bekliyor.
Bildiğiniz gibi Ankara-Konya hızlı tren hattını inşa ettik ve hizmete açtık. Şimdi Konya, Karaman, Ulukışla, Mersin, Adana hattını hızlı tren hattı haline getirmek için kolları sıvadık. Bu hattın bir kısmının ihalesi yapıldı, bir kısmının projesi hazırlanıyor. Bu hattı inşallah Adana’da bırakmayacağız. Buradan Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş’a kadar devam edeceğiz. Böylece Adana’yı, hızlı tren ağının önemli bir kavşak noktası haline getiriyoruz. 2011 seçimlerinde Seyhan ve Yüreğir’i güneyden kuşatacak bir çevre yolu ve demiryolu ağı yapacağımızı söylemiştik. Bu projenin altyapı çalışmaları sürüyor. Proje ve kamulaştırmaların ardından inşasına geçecek, inşallah 2015-2016, bu işi tamamlayacağız. Adana’nın kanayan bir yarası hale gelen metro projesini devralıp tamamlayacağımızı söylemiştik. Ancak bugün de söyledim, Büyükşehir Belediyesi uygulama projesini tamamlayıp Bakanlığımıza veremediği için henüz bu konuda ilerleme kaydedemedik. Bu meseleyi de yakından takip ediyoruz, inşallah bunu en iyi şekilde sonuçlandıracağız.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.