Erzurum'un Palandöken Lojistik Köy İnşaatı 2014 Yılında TamamlanacakErzurum’un Palandöken Lojistik Köy İnşaatı 2014 Yılında Tamamlanacak :Devlet Demiryolları tarafından Aziziye ilçesinde 300 dönüm alan üzerine yaptırılan Palandöken Lojistik Köy inşaatının gelecek yıl tamamlanarak hizmete açılacağı bildirildi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Devlet Demiryolları Gar İl Müdürü Ahmet Başar ve Devlet Demir Yolları İşletme Müdürü Yunus Yeşilyurt ve belediye meclis üyeleriyle lojistik köy inşaat alanında incelemelerde bulundu. Yüklenici firma şantiye şefi Hamit Kuzucu’dan inşaat çalışmaları hakkında teknik bilgi alan Küçükler, Erzurum’un önemli bir yatırıma kavuştuğunu ifade etti.
34 milyon liraya mal olan ve yüzde 57’si tamamlanan lojistik köy inşaatının gelecek yıl kasım ayında tamamlanması planlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı, 5 yıl önce DDY ile yapılan protokol gereği lojistik köy inşaatına başlanacağını, ancak bazı aksaklıklardan dolayı inşaata geçen yıl başlanabildiğini söyledi. Küçükler, tamamlandığında Erzurum ve bölge ekonomisine önemli bir canlılık kazandıracak olan lojistik köyün şehrin marka değerini artıracağına işaret etti. Lojistik köyün önemli bir yatırım olduğunu, ancak hızlı trenin Erzurum’a gelmesiyle doğu- batı eksenindeki yatırımların Karadeniz’e genişleyeceğine dikkat çeken Küçükler, “Lojistik köyle bölge il ve ülkelerinin önemli merkezlerinden birisi olacağız. Şehir ekonomisi büyük bir canlılık yaşayacak.
Doğu-batı güzergahındaki bu genişmeye paralel olarak hızlı trenin Erzurum’dan Karadeniz’e sefer yapması halinde önemli lojistik ve ulaşım merkezlerinden birisi haline geleceğiz.” diye konuştu. DDY Gar Müdürü Ahmet Başar, Türkiye’de 12 tane lojistik köy bulunduğunu ve bunlardan birisinin de Erzurum’a kazandırıldığını kaydetti. Başar, lojistik köyün hizmete girmesiyle yüzlerce insanın istihdam edileceğinin ve bölge ekonomisine tahminlerin ötesinde bir canlılık getireceğini ifade etti. Demiryolu yük taşımacılığının da hareketleneceğine vurgu yapan Başar, “Modern yük taşımacılığının üssü kabul edilen lojistik köyler, taşımacılığı demiryolunun yanı sıra kara, hava ve deniz taşımacılığı ile bütünleştirmiş olacaktır.” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.