Konya-Ankara YHTde kişi başı maliyetKonya-Ankara YHTde kişi başı maliyet.Enerji Bakanı Taner Yıldız, Konya-Ankara arası YHT’de kişi başı 1.5 TL elektrik harcandığını açıkladı. Yıldız, “Yani bizim 400 kişilik trenle Konya’ya gidişimiz ancak 4 araçla gidişimize denk” dedi.
Bayramlaşma programlarına katılmak için gittiği Kayseri’de gazetecilere açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir gazetecinin enerji tasarrufu için toplu ulaşım araçlarının kullanılması konusundaki düşüncesini sorması üzerine, toplu taşıma araçlarının tercih edilerek, enerji maliyetlerinin hafifletilebileceğini söyledi.
Vatandaşlardan toplu taşıma araçlarını fazlaca kullanmalarını isteyen Yıldız, şöyle devam etti:
“Sürekli deriz, ‘enerji ithalatımız 60 milyar dolar’ diye. Bunun 33 ila 35 milyar doları, yani yarısından daha fazlası ulaşım sektöründe ham petrol ve onun ürünleriyle alakalı olan ithalattır. Yani her birimizin kullandığı araçlardır. Bireysel olarak kullanılan araçlar bunda en fazla payı teşkil etmektedir. Kullandığımız doğalgazdan daha fazla petrol ve ürünlerini kullanmaktayız. O yüzden olabildiğince çoklu ve toplu taşıma araçlarıyla bunları kullanmamız lazım.”
KONYA-ANKARA ARASI YHT’DE KİŞİ BAŞI MALİYET 1,5 TL
Enerji maliyetlerinin cari açığı etkilediğini dile getiren Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:
“Üç gün önce Konya-Karaman tarafında programımız vardı. Trenle oraya geçtik. Toplantımızı yaptık sabah 07.00’de. Sordum ‘her birimizin taşıma maliyeti ne kadardır’ diye. Ben Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a bu vesileyle teşekkür ediyorum. İlgili arkadaşlar 1,5 lira civarında Konya’ya gidiş maliyetimizin olduğunu söyledi. Yani bizim 400 kişilik trenle Konya’ya gidişimiz ancak 4 araçla gidişimize denk. O yüzden inşallah Ankara-İstanbul arası hızlı tren de açıldığında hep beraber o trenleri tercih edeceğiz. İstanbul’a da benzer fiyatlarla gittiğimizi göreceğiz. Belki de uçakları bile bu kadar kullanmayacağız. O açıdan hem şehirlerimizde hem de şehirler arasında olabildiğince toplu taşıma araçlarıyla gidiyor olmamız bizim cari açıkla alakalı koyacağımız katkı demektir.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.