Mersin İkinci En Büyük Dış Ticaret MerkeziMersin İkinci En Büyük Dış Ticaret Merkezi :İl Koordinasyon Kurulu 2013 yılı 4’ncü toplantısı İl Özel İdare toplantı salonundan gerçekleştirildi. Toplantıda Mersin’in İstanbul’un ardından en büyük 2’nci dış ticaret merkezi olduğu belirtildi.
İl Özel İdare toplantı salonundan gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu 2013 yılı 4’ncü toplantısı Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında gerçekleştirildi.
İl Özel İdaresi’ndeki toplantıda yaptığı konuşmasında Mersin’in 2023 hedefleri doğrultusunda belirleyici bir kent olduğunu belirtti.
Vali Güzeloğlu, “Türkiye göstergelerde OECD üyeleri içerisinde dünyanın en hızlı büyüyen 2’nci ülkesi olarak öne çıkmaktadır. Buna paralel olarak ilimiz ise yaşanan sorunlara rağmen önceki yıllara oranla ihracatını arttırarak üretim göstergelerini yukarıya taşıyan bir il olmuştur. İşsizlikte yüksek verileri barındıran Mersinimizi kısa bir süre içerisinde ülkemizin en fazla istihdam sağlayan ili konumuna getirdik. Yaşanan gelişme Mersin’in ve Türkiye’nin sahip olduğu zenginliklerin sonucudur” dedi.
Vali Güzeloğlu şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl 25 milyar doları aşan dış ticaretiyle İstanbul’un ardından en büyük 2’nci dış ticaret merkezi olan Mersin, tarımda da tek başına 4 milyar doları aşkın büyüklükteki tarımsal zenginliğiyle üretim cenneti olan ve ürettiğinin çok daha fazlasını dünya ülkelerine ihraç eden dünyada fiyat belirleyen bir kenttir” diye ifade etti.
Tırmıl Lojistik Merkezi projesi çerçevesinde 150 dönüm arazi üzerine yatırım yapıldığı bilgisini veren Güzeloğlu, Yenice Lojistik Merkezi’nin de altyapısının tamamlandığını üst yapı için ise en kısa sürede ihaleye çıkılacağı, buradaki çalışmaların da 2014 yılının sonu itibariyle tamamlanacağını belirtti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.