Tarih bu haksızlığı yazacakTarih bu haksızlığı yazacak :MHP Trabzon eski il başkanlarından Muhammet Öztürk, kamuoyunda tartışılan lojistik konusunu konuştu. Öztürk, Rize İyidere’de yapılması planlanan lojistiğe kimsenin karşı olamayacağını ancak Trabzon’un dünyada biten tersanecilik ile de kandırılamayacağını söyledi. Lojistiğin Çamburnu’ndan kaydırılmasının Trabzon’a büyük bir haksızlık olduğunu kaydeden Öztürk, “Tarih bu haksızlığı yazacak” dedi.
günebakış: Trabzon MHP eski il başkanı olarak bu kente, bölgeye ve bölge insanına verdiğiniz kıymeti biliyoruz. Ayrıca ‘doğruya doğru’ diyen ve ilkeli duruşunuzu yıllardır izledik. Son dönemde Trabzon, bir Lojistik Merkez sorunu yaşıyor. İyi bir okur, entelektüel birikim sahibi olduğunuzu biliyoruz. Bu gelişmeleri takip ediyor musunuz?
Öztürk: Elbette ediyorum. Her gün ve tüm dikkatimle. Ayrıca doğru bilgi sahibi olmak için ilgilileriyle de zaman zaman fikir alışverişi yapıyorum. Yani bir anlamda medyayı da denetliyorum (şaka tabi)
günebakış: Nereye gidiyor Lojistik Merkez. Size göre neler oluyor?
Öztürk: Önecelikle günebakış’ı yürekten tebrik ediyorum. Bu şehrin ve bölgenin çıkarlarına gösterdiği ilgi ve kararlık takdire şayandır. Teşvik, Özel Üniversite, ikinci devlet üniversitesi, Çevre yolu, demiryolu Çocuk Hastanesi, Biyoteknoloji işive şimdi Lojistik Merkez olayı. Gerçekten tebrik ve teşekkür ediyorum.
günebakış: Estağfurullah efendim. Bu bizim sorumluluğumuz.
Öztürk: Elbette sorumluluğunuz. Ama yalnız sizin sorumluluğunuz değil. Lojistik’in İyidere’ye gitmesini savunan Trabzon gazetesi de var.
günebakış: Lojistik İyidere’ye mi gidiyor. Yoksa Of ve İyidere’ye mi?
Öztürk: Çocuk değiliz. Lojistik Rize’ye gidiyor. Of ismi tepkileri almamak için. Liman nereye kuruluyor? Rize’ye… Kargo uçakları nereye inecek? Rize’ye… Karayolunda hangi yolun kullanılması esas alındı? Ovit güzergahının. Of nerede? Of fidanlığı TIR garajı olacak. Başka bir şey yok.
günebakış: Bu kadar net mi bu iş?
Öztürk: Evet net. Ben söylemiyorum. Rizeli bakan Hayati Yazıcı söylüyor. Hem öyle iddialı ki ‘İpekyolu’ kavramını bile Rize’ye götürüyor. Yazdınız ve okuduk. Ne diyor: “Ovit eksenli yeni İpekyolu Projesi. Of-İyidere’ye Lojistik Merkezi. Derepazarı’na liman. Rize’ye havalimanı” Böyle diyor. Derepazarı’na Lojistik Limanı kurarsanız gümrükleri Of’ta mı olacak? Yoksa Rize’ye yapılacak havalimanının çıkışı Of’tan mı yapılacak. Kimse kimseyi kandırmasın. Lojistik’i Trabzon’dan aldılar. Bizzat Başbakan aldı. Şehirler arasında ayırım yaptı.
günebakış: Siz Rize İyidere’ye Lojistik Merkez kurulmasına karşı mısınız?
Öztürk: Ne münasebet? Asla karşı değilim. İyidere’ye Lojistik Derepazarı’na liman, Rize’ye havaalanı kurulsun. Hiçbir Trabzonlu bunlara karşı çıkmaz. Bunlar Rize’ye güç katar. Rize’yi kalkındırır. Bizim karşı çıktığımız, Çamburnu’nun iptal edilmesi. Çamburnu iptal edilerek Lojistik’in Rize’ye kaydırılması. Lojistik Merkez Çamburnu’nda mı olsun, yoksa merkezde mi diye iki sene tartıştık. Albayraklar ile Çebiler’in kavgası başbakana götürüldü. Adil bir karar versin diye. Başbakanda aldı, Lojistik Merkezi Trabzon’dan Rize’ye verdi. Çaktırmadan başına bir de Of ekledi? O’nun adaleti böyleydi. Of bu işten memnun mu? Benim görüştüğüm arkadaşlar ‘Çamburnu’ diyor. Tabi ki AKP’li olmayanlar.
günebakış: Ne demek AKP’li olmayanlar?
Öztürk: AKP’li olanlar için Trabzon önemli değil. Trabzon’da yaşayanlar önemli değil. Onlar için Başbakan’ın dedikleri önemli. Onlar bir kez daha yaşadıkları şehrin çıkarlarını siyasi emelleri uğruna kolayca satabiliyor. Daha henüz itiraz edenlerini görmedik. Ama tarih bunları yazıyor ve yazacak.
günebakış: Demiryolu size göre ne olur?
Öztürk: Demiryolu da oraya gidecek. Lojistik İyidere’ye gidince demiryolunun Trabzon’da işi ne? Derepazarı’na inecek demektir. Yani Erzincan, Bayburt, Çaykara üzerinden Derepazarı Limanı’na bağlanacak demektir. Yakında açıklarlar.
günebakış: Siz bir Tonyalı olarak mikro milliyetçilik perspektifinden bakmıyorsunuz değil mi?
Öztürk: Biz Trabzonluyuz. Önce Türkiye, sonra Trabzon, en sonunda Tonya. Lojistik Merkezi’n iki yıldır Çamburnu’na kurulması tartışılıyor. Bir Akçaabatlı, Tonyalı, Vakfıkebirli çıkıp “Akçaabat’a Beşikdüzü’ne kurulsun, dedi mi? Hayır. Niye Demedi? Trabzon kazansın. Trabzon kazanırsa Vakfıkebir, Tonya kazanır. Rize’de kazanır. Gümüşhane’de kazanır. Bayburt’ta kazanır. Giresun’da. Başka bir şey söyleyeyim. Demiryolu tartışılırken Batıdaki ilçelerden biri çıkıp da demiryolu ‘Tirebolu’ya insin’ dedi mi?
Halbuki Tirebolu’ya inen demiryolu Görele, Eynesil, Beşikdüzü, Vakfıkebir, Çarşıbaşı ve Akçaabat’tan Trabzon’a gelir. Yani bu ilçelerin hepsinden geçerdi. Ama doğrusu Trabzon ise, tarih Trabzon’u gösterdi ise buna itiraz etmek sosyal ve ekonomik gerçekle bağdaşmaz. Trabzon demek Of demek, Tonya demek, Beşikdüzü, Görele demek, Rize demek, Gümüşhane demek. Bak, Gümüşhane ayaklandı. Belediye, Ticaret Odası, bütün sivil toplum örgütleri, Lojistik Trabzon’dan kaydırılamaz diyor. Trabzon’un diyemediğini diyor.
günebakış: Bizdekiler de diyor?
Öztürk: Kim diyor? İki siyasi parti bir de Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği… DKİB’de işin öncüsüydü. Aldatıldı. Kandırıldı.
Günebakış: DKİB’i kim aldattı? Kim kandırdı?
Öztürk: Ahmet Hamdi Gürdoğan Bey’in anlattıklarına göre Bakan Erdoğan Bayraktar resmen aldattı. Bir yandan Lojistik Çamburnu’na kurulacak dedi. Diğer yandan İyidere-Of vadisi için hazırlık emri verdi. Trabzon’dan gizledi. Bu nasıl kabul edilir?
Bakın burada deminki sorununuza bir cevap daha vereyim. Hani Tonyalılık falan meselesine. Trabzon Valiliği ve Doğu Karadeniz Ajansı yer belirlemesi için Almanya’dan Lojistik Uzman getirtti. Bu uzmanlar 5 gün çalıştı. Bunlara 3 yer gösterildi. Arsin-Yeşilyalı, Çamburnu ve Of-İyidere. Uzmanlar en uygun yer olarak Arsin Yeşilyalı’yı seçti. Sonra Çamburnu’nu. ‘Ama Çamburnu ekonomik olarak da hazır, demişler. Of-İyidere ‘zorlama olur’ demişler. Rapor vermişler. Alın bu raporları yayınlayın. Batıdaki ilçelerden kimse çıkıp şunu demedi. “Bu şehrin batısında gösterilecek hiç mi yer yoktu”? Demiryolu Trabzon’a gelince Lojistik Merkezi Vakfıkebir’e elbet kuramazsınız.
günebakış: Of-İyidere’ye kayıyor ama…
Öztürk: Oranın sahibi Başbakan. Trabzon’u hiç sevmiyor. Kupa hadisesine baksana. Kupayı kim verdirmiyor?
günebakış: Sonuçta ne diyeceksiniz?
Öztürk: Bugün eski valilinin gazetenizde beyanatını okudum. ‘Lojistik Trabzon’dan giderse Trabzon tüm artı değerlerini yitirir’ diyor. Doğru söylüyor. Sivil Toplum Örgütleri Trabzon’a sahip çıkmalı. Bu şehir bu ihaneti kaldırmaz.
günebakış: Ne ihaneti, kim ihanet etti?
Öztürk: Her şey ortada. Benden isim istemeyin. Kimseden çekinmem. Milliyetçilikte doğruluk esastır. İnsanını satmaz. Erdoğan Bayraktar, Başbakan’a Lojistik uzmanlarının raporunu söyleyemez miydi? Bu şehri kim kandırdı?
günebakış: Belki de Of-İyidere bölgesel bir projedir. Belki de bu tepki hissidir?
Öztürk: Ali Bey, başa dönmeyelim. Gidin bilim adamlarını konuşturun. Bu proje tarihin gerçeklerine aykırıdır. Bu proje ticaretin kurallarına aykırıdır. Çamburnu’nda, Yeşilyalı’da kurulacak bir Lojistik Merkez bölgeseldir. Uluslararası havalimanı hazır. İki deniz limanı hazır. Ovit hazır. Ovit, Zigana-Araklı Dağbaşı Karayolu hazır. Demiryolu geliyor. Buna rağmen bu olanlara ne demeli? Of-İyidere olsun ama Çamburnu da olsun.
günebakış: Bu olay bitti mi?
Öztürk: Of-iyidere’den dönüş olmaz. Olmasın önemli değil. Ama Çamburnu hemen başlamalı. Öteye 200-300-500 milyon dolar lira harcayıp Lojistik yapacaklarsa, yapsınlar. Kötü olmaz. Trabzon’la yarışır. Ticaret, kendi kuralları içinde işler. Trabzon’da kazanır, Rize’de, Gümüşhane’de.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.