TÜBİTAK ile İETT Arasında Ulaştırma Projesi Protokolü İmzalandı

TÜBİTAK ile İETT Arasında Ulaştırma Projesi Protokolü İmzalandı :TÜBİTAK’ın İETT için gerçekleştireceği “Esnek Ulaşım Hattı Projesi” ile metrobüs ve otobüs hatlarında konfor, hız, etkinlik ve kapasite artırımıyla ilgili çalışmalar yapılacak.
İstanbul’da metrobüs ve otobüs hatlarında yaşanan sorunların araştırılması ve çözüm olacak yöntemlerin bulunması amacıyla TÜBİTAK ile İett arasında “Esnek Ulaşım Hattı Projesi” protokolü imzalandı. Taksim’deki İett Genel Müdürlüğü binasında TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, İett Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı ve Türkiye Sanayii Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) Müdürü Prof. Dr. Osman Kulak’ın katılımıyla imzalanan anlaşma kapsamında İstanbul’da toplu ulaşımın röntgeni çekilerek çeşitli düzenlemeler yapılacak.
İmza töreni ile başlatılan “Esnek Ulaşım Hattı Projesi” iki aşamadan oluşacak. Altı ay sürecek ilk aşamada metrobüs sisteminin kapasitesinin artırımına yönelik sistem analizi, modelleme ve simülasyon çalışması yapılacak. İkinci aşamada ise otobüs hatları durak, yolcu ve araçlar yönüyle incelenecek. Yolcuların daha etkin ve rahat bir şekilde taşınması amacını taşıyan proje 2 yıl sürecek ve yoğun bir iş paketinden oluşacak. Toplantıda, yapılacak çalışmanın hem metrobüs hem de otobüs hatlarında kapasite artırımını sağlayacak bir optimizasyon süreci olduğu vurgulandı.
Proje sonuçlarının uygulanması ile kapasitesi, etkinliği ve konforu artırılacak metrobüs ve otobüs sistemlerinin, kronikleşen trafik probleminin çözümüne de katkı sağlayacağı düşünülüyor.
Protokol imza töreninde konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, İstanbul’un bir megakent olduğunu ifade ederek, “Bütün megakentler gibi İstanbul’un da bir trafik problemi var. Yaşanan probleme bilimsel açıdan bakmak ve trafik sorununun bir nebzede olsa azaltılması için katkı sağlamak istiyoruz. İstanbul halkının yaşam kalitesinin artırılması amacıyla İett ile bu projeyi başlatıyoruz” dedi.
İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı ise, yaptıkları çalışmanın sadece metrobüsle değil, tüm toplu taşımayla ilgili bir çalışma olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Halk-durak optimizasyonu ve iyileştirmeleri ile yolcu sayılarına göre bunların optimize edilmesi çalışması gündemimizde. Duraklardaki bekleme süreleri ve seyahat süreleriyle ilgili verileri bir bütün halinde alarak, bunları işleyip, bilgi haline dönüştüreceğiz ve ona göre de sistemi sürekli olarak iyileştirmeye gayret göstereceğiz. TÜBİTAK ile yapacağımız olan çalışmada esnek bir toplu ulaşım modelini hedefliyoruz. Bunlar içinde en önemli unsur mesai saatlerine göre toplu ulaşımın planlanması.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar