Belediye Meclisinde Marmaray Gerginliği

Belediye Meclisinde Marmaray Gerginliği :Zeytinburnu Belediye Meclis Üyesi AK Partili Engin Şen meclis toplantısında yaptığı konuşmada Marmaray’ın Cumhuriyet’in 90’ıncı yılını taçlandırdığını belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın en büyük Cumhuriyetçi olduğunu söyledi. CHP’li meclis üyesi İsmail Terzi Şen’e tepki göstererek, “En büyük Cumhuriyetçi, Cumhuriyet’e sahip çıkan herkestir” dedi.
Açıldığı günden beri tartışmalara neden olan Marmaray projesi, Zeytinburnu Belediye Meclisi’nde de gerginliğe yol açtı. AK Partili Belediye Meclis Üyesi Engin Şen Marmaray’ın Cumhuriyet’in kuruluş yıl dönümüne denk gelmesinin önemine değinerek, “Bu hizmeti yapan en büyük Cumhuriyetçidir” demesi CHP’li üyeleri kızdırdı. CHP’li meclis üyesi İsmail Terzi hem Marmaray’ın Bülent Ecevit zamanında projelendirildiğini söyledi, hem de sözü açılım sürecine getirerek AK Parti hükümetinin ülkeyi bölmeye çalıştığını iddia etti.
“CUMHURİYETİ MARMARAY İLE TAÇLANDIRDIK”
Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Engin Şen yaptığı konuşmada Marmaray’ın asırlık bir rüya olduğunu belirterek, “Ne mutlu sana güzel Türkiye. Dünyanın en önemli projelerinden birinin, Türkiye’nin 153 yıllık mirası Marmaray, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve 8 tane ülkeden gelen bakan ve başbakanlarla açılış yapıldı. Açılışta Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez dua etti, tıpkı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Atatürk zamanında açıldığı gibi. Bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Cumhuriyet’imizi Marmaray ile taçlandırdık. Cumhuriyetimizin 10’uncu yıl dönümünde Türkiye inşa ettiği demir ağlarla övünüyordu. Onuncu yıl kazanımlarına yenilerini ekleyerek kat kat arttırarak 90’ıncı yılında da benzer bir gurur ve şuurla idrak ediyoruz” şeklinde konuştu.
“BAŞBAKAN ERDOĞAN EN BÜYÜK CUMHURİYETÇİ”
Cumhuriyet’in Marmaray gibi projelerle kalkınacağını ifade eden Engin Şen, şunları söyledi; “Burada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım’ın altını özellikle çizmek gerekiyor. En büyük Cumhuriyetçi onlardır. Çünkü 29 Ekim’de Cumhuriyete en büyük değeri onlar kattı. Keşke bu anlamlı günde muhalefet liderleri de orada olsalardı. Cumhuriyet 90 yaşında. 100’üncü yıla adım adım yaklaşıyoruz. Bir yandan Cumhuriyet’i Marmaray ile taçlandıranlar, diğer yandan nutuk alanlar. Sizce hangisi daha çok Cumhuriyetçi?”
CHP’Lİ ÜYEDEN ENGİN ŞEN’E TEPKİ
Engin Şen’den sonra söz alan CHP’li meclis üyesi İsmail Terzi, Şen’e tepki gösterdi. İsmail Terzi Cumhuriyet’e sahip çıkanların cumhuriyetçi olabileceğini ifade ederek, “Bazı lafları söylerken bu ülkeyi sıfır terörle alıp, Cumhuriyet’in büyük değerlerini yıkıp ülkeyi bölünme aşamasına getirenlerin en büyük cumhuriyetçi olamayacağını buradaki herkes biliyor. En büyük cumhuriyetçi hepimiziz. Bu vatanı kuran ve sahip çıkan herkese minettarlığımız vardır. Arkadaşımızın bu talihsiz konuşmasını kınıyorum. En büyük cumhuriyetçi cumhuriyete sahip çıkan herkestir” diye konuştu.

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Sal 12
Sal 12
Çar 13

İhale İlanı : Bina İşleri Yaptırılacaktır

Kasım 13 @ 09:30 - 10:30
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar