Çin'in desteği ile inşa edilecek Kenya demiryolları ağının temeli atıldıÇin’in desteği ile inşa edilecek Kenya demiryolları ağının temeli atıldı :Kenya’da Çin’in mali desteği ile inşa edilecek ve komşu ülkeler Burundi ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne kadar uzanacak yeni demiryolları ağının temeli atıldı.
BBC’nin haberine göre, temel atma töreninde konuşan Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, 50 yıl önce bağımsızlığını kazanmasından bu yana ülkedeki en büyük altyapı projesi olarak kabul edilen demiryolları ağının sadece Kenya’da değil, tüm Doğu Afrika bölgesinde yeni bir dönemin başlangıcı olacağını söyledi.
Projeyi “tarihi bir dönüm noktası” olarak niteleyen Kenyatta, demiryolları ağı sayesinde Doğu Afrika bölgesinin kıtanın en önemli yatırım merkezlerinden biri olacağını belirtti.
Demiryollarının ilk kısmı, liman kenti Mombasa ile başkent Nairobi arasında inşa edilecek. 2017 yılında tamamlanması beklenen demiryolu sayesinde Mombasa ile Nairobi arasında yaklaşık 15 saat süren yolculuk, 4 saate inecek.
İlk kısmın tamamlanmasının ardından demiryolları ağı, Uganda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda, Burundi ve Güney Sudan’a uzanacak.
Demiryolu ağında azami hız sınırı yolcu trenleri için saatte 120 kilometre, yük trenleri için ise saatte 80 kilometre olacak.
Yaklaşık 5,2 milyar dolara mal olması beklenen demiryolları için mali kaynağın büyük bir kısmı Çin tarafından sağlanacak.
Proje ile ilgili anlaşma, ağustos ayında Kenya Devlet Başkanı Kenyatta ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından imzalanmıştı.
Bazı çevreler, ihale yapılmadan proje için Çin’in resmi Yol ve Köprü Şirketi ile sözleşme imzalanmasına karşı çıkmıştı.

Reklamlar