Batıkent Sincan Metrosunda Test Sürüşü Yapıldı

Ankara Batıkent Sincan Metrosu
Ankara Batıkent Sincan Metrosu

Başbakan Erdoğan, Sincan Batıkent Metro Hattında İncelemelerde Bulundu :Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Batıkent-Sincan metro hattında incelemelerde bulunarak, “Elektromekanik ve sinyalizasyon dahil normal bitiş tarihi 2014 sonuydu, hat bir yıl erken bitirilmiş oluyor” dedi.

Başbakan Erdoğan, Sincan-Batıkent metro hattında incelemelerde bulundu. Batıkent-Sincan metrosunda test sürüşü gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, “Yılbaşından itibaren normal sürüşlerine başlayacak. Tabii metroların Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devir tarihi 25 Nisan 2011’dir. O günden bugüne ihaleler gerçekleştirilmiş, toplam bütçesi 2 milyar 565 milyon liradır. Batıkent-Sincan metrosu hattın uzunluğu 15,5 kilometredir ve bu aradaki istasyon sayısı 11’dir. Yer teslim tarihi 28 Şubat 2012 ve şu anda da test çalışmaları yapılması hasebiyle işletmeye tamamıyla alınması da yılbaşı itibarıyla. İnşaat kısmı tamamlama işi, ihale bedeli 110 milyon 612 bin 560 lira. Sözleşmesine göre işin inşaat kısmının tamamlanma tarihi 27 Şubat 2014. Elektromekanik ve sinyalizasyon dahil hattın normal bitiş tarihi 2014 sonuydu, hat bir yıl erken bitirilmiş oluyor. Bu tabii şu anda bu işe ne kadar önem verdiğimizi gayretle gerek Bakanlığımız, gerek Büyükşehir, gerekse yüklenici firmanın sarıldığının ispatıdır” dedi.

KIZILAY-ÇAYYOLU METROSUNU DA ERKEN BİTİRME GAYRETİNDEYİZ

Kızılay-Çayyolu metrosu hattının uzunluğunun 16,5 kilometre, istasyon sayısının ise 11 olduğunu anlatan Erdoğan, “Yer teslim tarihi 28 Şubat 2012, inşaat kısmı tamamlama işi ihale bedeli 131 milyon 964 bin 111 lira. İşin inşaat kısmının tamamlanma tarihi 27 Şubat 2014. Elektromekanik ve sinyalizasyon dahil normal bitiş tarihi 2014 sonuydu, onu da inşallah bir yıl önce bitirmiş olacağız. Orada da erken bitirme gayreti var” diye konuştu.

Tandoğan-Keçiören metro çalışmaları hakkında bilgi veren Başbakan Erdoğan, “Hattın uzunluğu 11,5 kilometre, gar buna dahildir. İstasyon sayısı 10’dur. Yer teslim tarihi 9 Şubat 2012. İnşaat kısmı ihale bedeli 274 milyon 630 bin liradır. Sözleşmesine göre işin inşaat kısmının tamamlanma tarihi 8 Haziran 2014’tür. Bugün itibarıyla fiziki gerçekleşme oranı yüzde 59’dur. Onun da yarıdan fazlası şu anda gerçekleşmiş durumda. Hattın 2014 yılı içinde bitirilmesi hedeflenmektedir. Onu da 2014’ün sonuna gelmeden bitirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

BU AY SONUNA KADAR TESLİM EDİLECEK TOPLAM ARAÇ 42 ADET OLACAKTIR

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ankara metrolarının elektromekanik işleri bildiğiniz gibi belediyemizden devralınan bir sözleşmedir. İhale bedeli 175 milyon Euro’dur. Kızılay-Batıkent hattının modifikasyonu ile Batıkent-Sincan hattıdır. Kızılay-Çayyolu elektromekanik işleri 59,5 milyon eurodur. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızca bu temin edilmektedir. Tandoğan-Keçiören elektromekanik işleri ihale aşamasındadır. Elektromekanik işler ve sinyalizasyon genel gerçekleşme oranı yüzde 66’dır. Burada, Ankara metrolarının araç alım işinde bir incelik var. Araç sayısı 324’tür. İhale bedeli 391 milyon 231 bin dolardır. Bir araç bedeli 1 milyon 207 bin 500 dolardır. Sözleşme tarihi 13 Ağustos 2012, ilk araç teslim tarihi 13 Nisan 2014’tür. İlk aracın teslim tarihi 27 Temmuz 2013, ilk aracın teslimi planlanandan 9 ay önce çekilmiştir. Bugüne kadar teslim edilen araç 24’tür. Bu ay sonuna kadar teslim edilecek toplam araç 42 adet olacaktır. Yeni araçlarda teknolojik yenilikler, kapı üslerinde dinamik yol haritası mevcuttur. Engelliler ve özel gruplar için uygulamalar var. Acil durumda sürücüyle haberleşme imkanı söz konusu. Araçlar arası yolcu geçişini sağlayan körük sistemi mevcut. Kapalı devre görüntüleme sistemi, frenleme enerjisini geri kazanan daha az enerji harcayan araç ve kompresörleri yağlı değil çevreci bir araçtır. Araç iç mekan duvarlarında da bütün istasyonlarda ve araçlarda göreceğiz. Orada da Selçuklu motifleri söz konusudur.

Erdoğan, “Özellikle bu yılbaşı itibarıyla bir süreç başlıyor. 2014 ortalarında, en geç yıl sonuna kadar da diğer istasyonlar açılmak suretiyle Ankara’mızda çok büyük bir bölümü metroyla donatmış olacağız” dedi.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar