Eskişehir-İstanbul yüksek hızlı treninde risk yüksek mi ?Eskişehir-İstanbul yüksek hızlı treninde risk yüksek mi :Sözcü’den Bora Erdin’in haberine göre Eskişehir arasında inşaatı devam eden ve şubatta açılması planlanan Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinde kafalar karıştı. Eskişehir-İstanbul etabının belli kesimlerinde 1 Kasım’dan itibaren test sürüşlerinin başladığını ifade eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın söylediğinin aksine hattın büyük kısmının elektrik alt yapısı bitmedi.
Cengiz işin başında
Hızlı Tren inşaatını, AKP iktidarı döneminde 4 elektrik dağıtım ihalesi, 3’üncü Havalimanı ihalesi gibi yüksek bedelli özelleştirme ihaleler kazanan Cengiz İnşaat sürdürüyor. Şirket ağustos ayında hızlı tren inşaatında 1 kilometre bile yol almamıştı. Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle projeyi hızlandırdıklarını ifade eden bir mühendis şu iddialarda bulundu:
“Projenin Bozüyük kısmında henüz tamamlanmayan köprüler var. Tünellerin büyük kısmının izolasyonu yapılmadı, Heyelan bölgelerinde duvar inşaatlarına başlanmadı. Bundan daha da önemlisi
elektrik hattı dahi çekilmeyen bölgeler var. Vardiyalar ve izinler kaldırıldı. Çalışma saatlerimiz artırıldı.”
Testler yapılmadı
Yüksek Hızlı Tren’de testlerin devam ettiğine dair yetkililerin yaptıkları açıklamalara rağmen bölgede ray döşeme işlerinin bile yapılmadığı kilometrelerce alan var. Özellikle Bozüyük-Eskişehir arasındaki 100 kilometrelik alanda henüz açımı devam eden tünellerde bulunuyor.
Bu durumda iddia edildiği gibi ticari seferlerin 2 ay sonra başlamasının mümkün olmadığı görülüyor. Yetkililer proje bitse bile testler yapılmadan hattın açılmasının büyük riskler taşıdığını ifade ediyorlar.
Makineler sürekli arıza yapıyor
İhaleyi alan Cengiz İnşaat’ın bölgede tünel açmak için 33 milyon euro vererek aldığı dünyanın en büyük TBM tünel açma makinesini (Tunnel Boring Machine) sık sık arıza çıkarıyor.
Şirketin tünel açma maliyetini düşürmek için aldığı makinenin arıza nedeniyle ekstra maliyet yarattığı konuşuluyor.

Reklamlar