Türkiye hızlı tren ağı ilk on ülke arasında

Türkiye hızlı tren ağı ilk on ülke arasında :TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi ve AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, “Türkiye’yi gelişmiş dünya standartlarındaki demiryolu ağlarıyla örmek ve vatandaşlarımızı hak ettiği hizmetle buluşturmak Hükümetimizin öncelikli hedefleri arasındadır” dedi.
Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya ve Eskişehir-Konya yüksek hızlı demiryolu hatlarının tamamlandığını ve hizmete açıldığını belirten AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, “Yüksek hızlı demiryolu hattına sahip Dünyada 8. Avrupa’da 6. ülke konumuna yükselen Türkiye’de artık yepyeni bir dönem başlamıştır. Yapımı devam eden Ankara-Sivas, Ankara-Bursa ve Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu hatlarında ise çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülmektedir. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu Projesinin İstanbul’a uzanan hattı üzerindeki çalışmaların büyük bir hızla sürdürülmekte olduğunu görmekteyiz, bu amaçla yürütülen yoğun çalışmalar sayesinde Yüksek Hızlı Tren Projelerinden; Ankara-Eskişehir hattı tamamlanmış ve ülkemiz tarihinde ilk “Hızlı Treni”ne kavuşmuştur. İki şehir arasındaki mesafe 1 saat 30 dakikaya inmiş, günde karşılıklı 20 seferle hafta içi 6 bin, hafta sonu 8 bin yolcu taşınmaktadır. Ankara-Eskişehir hattının işletmeye açılması ile birlikte çevre illere gerçekleştirilen seyahatler de kolaylaşmıştır. Ankara-İstanbul arası yolculuk süresi 7 saatten, 5 saat 30 dakikaya; Ankara-Kütahya arası yolculuk süresi de 4,5 saatten 3 saate, otobüslerle 6,5 saatte ulaşılabilen Ankara-Bursa arası 4 saate, Ankara-Afyon arası 6,5 saatten 4 saat 45 dakikaya inmiştir” şeklinde konuştu.
Ankara-Konya Hızlı Tren Projesinin tamamlanarak seferlere başlamasıyla ikinci hızlı trenin de hizmete sunulduğunu belirten Aydemir,” Yüksek Hızlı Demiryolu projesinin tamamlanmasıyla Ankara-Konya arasındaki mesafe, 309 km’ye, seyahat süresi de 1 saat 40 dakikaya inmiştir. Önümüzdeki dönemde ise 300 km/saat hız yapan tren setlerinin devreye sokulmasıyla seyahat süresinin 1 saat 15 dakikaya inecektir. Bu önemli hizmetlerin yanında vatandaşlarımızın en kısa sürede diğer hatlardaki hızlı trenlerine kavuşması amacıyla, Bakanlığımızın çalışmalarının büyük bir hızla ve gayretle devam etmekte olduğunu görmekteyiz” dedi.
“Eskişehir-İstanbul, Ankara-Sivas, Ankara-Bursa ve Polatlı-Afyonkarahisar hızlı tren hatlarının bazı bölümlerindeki inşaatların süratle devam etmekte olduğunu görmek ve ayrıca Sivas-Erzincan ve Afyonkarahisar-İzmir arasının da hızlı tren hatlarıyla birleştirilmesinin hedeflendiğini öğrenmek bizleri gururlandırmaktadır” şeklinde açıklamasına devam eden AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, “Bu çalışmaların yanı sıra Türkiye tarihi açısından oldukça önemli projeler bir bir hayata geçirilmekte olup, MARMARAY Projesiyle, Hızlı Tren Projeleriyle, Kars-Tiflis Demiryolu Projesi ile tarihi İpek Yolu’nun canlandırılması için yürütülen çalışmalarla “Ulaştırma Tarihinde Reform” niteliğinde yenilikler yapılmaktadır. İstanbul’da, bir buçuk asırlık rüyamız olan, dünya otoritelerinin mühendislik harikası olarak kabul ettiği, çift akıntının olduğu Boğaz’da, balıkların bile göç yolları dikkate alınarak yapılan, çevreci, dünyanın en derin batırma tüp tüneli tekniğiyle inşa edilen Marmaray 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete alınmıştır. Marmaray’dan sonra Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu Yapımı Projesinin, inşaası devam eden Eskişehir- İstanbul kesimi tamamlanarak ülkemizin en büyük kentleri birbirine bağlanacaktır. Hükümetimizin Programında; 2023 yılına kadar yaklaşık 10.000 km YHT ve 4.000 km konvansiyonel hat yapılarak, toplam demiryolu ağının 25.940 km’ye yükseltilmesinin hedeflenmiş olması bizleri sevindirmektedir.Bu hedefe ulaşma gayreti içerisinde olan TCDD’nin çalışmalarını büyük bir hızla sürdürmekte olduğunada şahit olmaktayız” ifadesinde bulundu.

 

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.