Çin demiryollarındaki üst düzey yetkiliye rüşvetten ölüm cezasıÇin demiryollarındaki üst düzey yetkiliye rüşvetten ölüm cezası :Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki demiryolları eski üst düzey yetkilisine 21,48 milyon dolar rüşvet almaktan iki yıl ertelemeli ölüm cezası verildi.
Global Times gazetesinin haberine göre, Hebei eyaletindeki Hengshui Orta Dereceli Mahkemesi, İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nin eski Hohhot demiryolu bürosu yardımcısı Ma Junfei’i 26 Aralık’ta iki yıl ertelemeli ölüm cezasına çarptırdı. 48 yaşındaki Ma’nın 2009’da göreve geldikten sonra 75 milyon yuan (12,5 milyon dolar) rüşvet ve diğer kaynağı belli olmayan 63 milyon yuan (10,5 milyon dolar) aldığının tespit edildiği belirtildi.
Gazetenin haberine göre, mahkemenin kararında, özerk bölgedeki Yihe Enerji Grubu’nun direktörü Wang Hongmei’in, Ma’ya 14 kez toplam değeri 8,8 milyon yuan (1,46 milyon dolar) rüşvet verdiği, ayrıca bölgede ve diğer eyaletlerdeki en az 40 maden ve elektrik enerjisi şirketinin Ma’ya milyonlarca yuan değerinde rüşvet verdikleri kaydedildi.
EVLERİNİ PARA VE ALTINLARLA DOLDURMUŞ
Ma’ya yakın bir kişi ise Çin İş Haberleri gazetesine yaptığı açıklamada, Ma’nın Hohhot ve Pekin’deki evlerini para ve altınlarla doldurduğunu söyledi.
Haberde, demiryollarının özerk bölgede kömür ve diğer malları taşımada önemli rol oynadığı, İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nin de Çin’in ana kömür üretim yeri olduğu kaydedildi.
Demiryolları bürosunun, nakliyenin nasıl yapılacağını belirlediğini ve bunun da bürodaki yetkililere lüks bir fırsat sağladığı ifade edildi.
DEMİRYOLLARI BAKANI DA RÜŞVETTEN ÖLÜM CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI
Eylül 2012 istatistiklerine göre, söz konusu büronun kontrolü altındaki tren hatlarının, günlük ihtiyaç olan 10 bin tren vagonundan 7 bin 600 vagonla ancak ilgilenebildikleri belirtildi. Dolayısıyla arz ve talep arasındaki farkın çok olması nedeniyle talebin karşılanması için vagonların yetersiz kaldığı kaydediliyor.
Aynı zamanda, yoğun sezonda kârlı kömür sevkiyatının, birçok maden patronunu demiryolu yetkililerine rüşvet vermeye sevk ettiği de aktarıldı.
Ma, demiryollarındaki rüşvet ve yolsuzluktan ceza alan yetkililerden sadece biri. Temmuz 2013’te Çin Demiryolları Bakanı Liu Zhijun, rüşvet ve görevini kötüye kullanmak suçlamasıyla ertelemeli ölüm cezasına çarptırılmıştı.