İZBAN-MAN için onay bekleniyorİZBAN-MAN için onay bekleniyor :TCDD 3’üncü Bölge Müdürü Selim Koçbay, İZBAN hattının İzmir’den Manisa’ya uzatılması için girişimde bulunduklarını, projenin İzmir Büyükşehir Meclisi’nde onayını beklediklerini söyledi
TCDD 3’üncü Bölge Müdürü Selim Koçbay, İZBAN’ın büyükşehir olan Manisa’ya kadar uzaması için gerekli girişimleri yaptıklarını, onayların alındığını ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de buna ‘olur’ vermesi gerektiğini bildirdi.
Manisa’da İl Koordinasyon Kurulu 2014 yılı ilk toplantısı Vali Abdurrahman Savaş, başkanlığında İl Genel Meclis salonunda yapıldı. Toplantıda Vali Savaş 2013 yılı yatırımları hakkında bilgi verdi. TCDD 3’üncü Bölge Müdürü Selim Koçbay da toplantıda kurumunun Manisa yatırımlarını anlattı. Özellikle Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının söylemleri arasında yer alan “İZBAN’ın Manisa’ya uzanması” projesine yeşil ışık yakan Koçbay, kurum olarak buna hazır olduklarını ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden gelecek onayı beklediklerini söyledi. Koçbay, “İZBAN, Aliağa- Menderes Banliyö Hattı’nı işletmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte kurduğumuz bir şirkettir. Bu şirket hatları gerek kuzeye gerekse güneye uzatıyor. Aliağa’dan sonra bu hat Menemen’e kadar uzuyor. Manisa hattı ise TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında süregelen bir proje. Biz kurum olarak projenin Manisa ayağını yapmaya hazırız. Ancak proje ortağı olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de buna onay vermesi gerekir. Böylece proje 3 kurum arasında yapılır ve Manisa ayağı tamamlanır” diye konuştu.
Manisa Valisi Abdurrahman Savaş da, “Bu konuda etüt çalışmaları yapılıyor. Projeler mart ayına kadar hazırlanır” diyerek desteğini açıkladı.
İki kent arasında günde yüzbinlerce yolcu taşıyacağı hesaplanan İZBAN projesi heyecan yarattı. Gözler İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZBAN’ın tavrına çevrildi. Gelecek günlerde projenin detaylarının açıklanacağı ifade edildi.
Memnuniyetle karşılandı
Gündeme gelen proje yerel seçimlerin ardından büyükşehir olacak Manisa’da ise memnuniyetle karşılandı. Manisa Belediye Başkanı MHP’li Cengiz Ergün, İZBAN projesinin Manisa’ya kadar uzanmasının kentin yararına olacağını söyledi. TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında kurulan İZBAN şirketine Manisa’nın da ortak olması için gerekli girişimleri yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Ergün, “Biz bu projenin sonuna kadar arkasında oluruz. Gerekli kişilerle gerekli görüşmeleri yapmaya hazırız. Halkın vatandaşın istediği her türlü projeyi hayata geçiririz. Büyüyen ve gelişen Manisa’da ‘Manisa değişiyor’ sloganıyla çıktığımız bu yolda kenti büyütmek, ufkunu açmak için İZBAN’a evet diyoruz. Menemen üzerinde Manisa’ya bağlanacak olan banliyo hattı ve ilaveleriyle birlikte Manisa’dan en az 300 bin yolcu bu seferlerden yararlanır” diye konuştu.
Sabuncubeli müjdesi
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na katılan Karayolları 2’nci Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, Sabuncubeli Tüneli konusunda şunları söyledi: “4070 metre uzunluğundaki Sabuncubeli tünelinin İzmir girişinde bulunan sağ tünelinde 694 metre, sol tünelinde ise 650 metre ilerledik. Ancak Manisa’daki heyelan sıkıntısı sebebiyle Manisa sebebiyle bir türlü tünele başlayamıyorduk. Gereken toprak dolgular yapıldı ve tünelin Manisa girişine Şubat ayının ilk haftasında başlayacağız.

Reklamlar