Konyanın yeni tramvayları şehir efsanesi oldu

Konyanın yeni tramvayları şehir efsanesi oldu :Konya’ya yeni gelen tramvaylarla ilgili şehir efsanesi haline gelen hikâyeler, gün geçtikçe abartılarak yayılmaya devam ediyor.
Yeni tramvaylar ile ilgili şehir efsaneleri, şehrin dört bir yanında dolaşmaya devam ederken, en çok konuşulan konulardan olan, “tramvay raylara sığmıyormuş” ve “iki tramvay yan yana geçemiyormuş” söylentilerinin ardından görüşlerini aldığımız yetkililer bu iddiaları çürütecek 2 fotoğraf ile iddiaları yalanladı. Fakat iki tramvay yan yana geçerken aynalarının kapalı olması da dikkatlerden kaçmadı.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri yaptıkları açıklamada, şu ana kadar gelen tramvayların 4 adet olduğunu ifade ederek, “ Şubat ayı itibariyle birlikte her ay 3’er tane teslim alacağız. Bazı düzenlemeler yapılıyor. Test sürüşleri gerçekleştiriliyor. En kısa zamanda vatandaşların hizmetine sunulacak” diye konuştu.1 Comment

  1. Taşıt araçlarının trafiğinde, özellikle de Kılavuz-Yollu-Sistemlerde (Raylı-Sistem bunlardan birisidir), Dinamik-Gabari geçerlidir. Bu sınırlar içerisinde kalan (gerek şart) ve buna uygun yapılan hareketli kısım (taşıt aracı) ve hareketsiz kısım (hat/hatlar, yani ray kümeleri) birbirleri ile %100 uymlu/kompatibeldir. Şayet aynalar v.b.g. yardımcı elemanlarda bir çarpışma/kollozyon söz konusu ise, özellikle SİSTEM-TEKNİĞİ ve onun alt ögesi/sınıfı “Uyarlılık-Yönetimi/Konfiguration Management” uyumuş, sınıfta kalmış demektir…
    Şayet bu v.b.g. hatalar var ise, o sistem planlamasından, denetimine, nihai kontroluna kadar tüm sistem ögelerinin büyük bir ilahi komedinin parçaları olduğu kabulle, katıla katıla gülündüğü bir durum ortaya çıkar.
    Böylesi bir şeye inanmıyorum, asla inanasım gelmiyor. Çünkü birden çok kademeli kontrol, denetim mekanizmasının olduğu böylesi sistem planlamasında (kaçınılmaz ön şart!) böyle bir şey olması mümkün değildir. Şayet olur ise, Dünyada branş literatürüne de, “bu olsa olsa bizde olabilir” şeklinde geçer. Acemilik vs. gibi bahaneler, safdillikten öteye gidemez.
    M. B. Şenkök

Yorumlar