İzmir Tramvay projesi kenti ikiye böler mi

İzmir Tramvay projesi kenti ikiye böler mi :Gazetecilerin iktidar partisi adayının “Tramvay şehri ikiye bölecek” ve “Narlıdere ve Buca metro hatlarının projesi yok” yönündeki iddiasını sorması üzerine bir değerlendirme yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şunları söyledi; “Hiçbir belediye başkanı adayıyla polemiğe girmek istemiyorum. Elimizde iki yerin projesi vardı. Narlıdere’nin projesi vardı, verildi. Halkapınar’ın projesi vardı, ondan vazgeçildi. İki tünel şeklinde yapmıştık Yer çok sığ olduğu için. O da verildi, ama onlar şimdi o hızlı trenle birlikte yapmayı, yani hızlı trene bizim metroyu ilave edecekler. Kurulsun da bizim bir itirazımız yok. Yeter ki, biz rahatlıkla metro seferlerimizi yapalım, yolcumuzu taşıyalım. Tramvay konusunda bütün İzmirli hemşehrilerimizle konuştuk.
Tramvayın kenti böleceğine inanmıyoruz. Proje bittiği zaman yarışmalarla, yürüyen bantlarla, merdivensiz sanat eseri köprüler yapıldığı zaman denizle irtibatı kuracak. Ve bu taşıma sürecimiz kenti bölmeyecek, raylı sisteme geçişi hızlandıracak, ayrıca kentin havasını kirletmeyecek, dışa bağımlılığı azaltacak, fosil yakıt yerine elektrik kullanacağız. Bütün bu avantajlarını kent için, kentli için sıralarsak bize göre son derece önemli. Ayrıca trafik rahatlayacak. Biz bu projeye İzmirli hemşehrilerimizle birlikte karar verdik, ihaleye çıktık. 26 Şubat’ta ihalesi var. Umarım bir aksilik olmaz ve başlarız. 3 yıl öngörüyoruz. 2017 başında tramvayla seyahat etmeye başlarız. Tramvay hattımız Üçkuyular’dan Halkapınar’a, Alaybey’den de Mavişehir-İzban İstasyonu’na kadar çalışacak”
Tramvay projesini yapmak 3 – 4 sene sürer mi?
Tınaztepe tramvay hattının projelerini çizdirdiklerini ve ihalesine çıktıklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Ulaştırma Bakanlığı ‘biz yapacağız’ deyince durdurduk. Kullanılmayan eski banliyö hattını, Devlet Demiryolları’ndan talep ettik. Tramvay yapıp Tınaztepe ile birleştirecektik. Bize vermedikleri için güzergahı değiştirip proje ihalesine çıktık. Ardından ‘Burayı da biz yapalım’ dediler. Kente yapılsın da, kim yaparsa yapsın. ‘Allah razı olsun, yapın’ dedik. O zaman projenin içinden güzergah netleşmediği için bunu çıkarttık. 1800 metrelik hat boyunca bizim proje yaptırma yetkimiz yok. O zaman verdik. Bir tramvay projesinin yapılması Devlet Demiryolları, Ulaştırma Bakanlığı, DLH için 3-4 sene sürüyorsa ona da saygı duymaktan, teşekkür etmekten başka çaremiz yoktur. Ama hiçbir adayımızla polemiğe girmek istemiyorum. Ben yaptıklarımı anlatacağım, herkes yaptıklarını anlatsın. İzmirli hemşehrilerimiz karar versin” diye konuştu.


 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar