Raysız Tramvay İle Londra Oluyoruz

Raysız Tramvay İle Londra Oluyoruz :Hatırlıyorum da bir süre önce Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “İzmit’i, Londra gibi yapacağız. Londra gibi olacağız, toplu taşımacılık sistemini aynı seviyeye getireceğiz” demişti. Şimdi sokak ortasına koydukları raysız, hatsız, ne olduğu belli olmayan oyuncak tramvayı görünce kendisinin bu söylemi tekrar aklıma geldi. Sanırım bu atılan ilk adım oldu… Ama maalesef bu yapılan hareket beni de birçoğunuz gibi sadece ve sadece güldürmeye yetti. “Londra metrosu gibi metro sistemi yapacağız” dediği metro sisteminin 152 yaşında olduğunu; Londra metrosunun dünya tarihinin en eski yer altı ulaşım sistemi olduğunu, Elektrikli trenin kullanıldığı ilk yer olduğunu, Ve 270 den fazla istasyon ile 400 kilometreyi geçen toplam uzunluğa sahip olduğunu biliyor musunuz?
Siz biliyorsunuz ama birilerinin bildiğini hiç ama hiç zannetmiyorum. Yılda 1 milyardan fazla yolcu taşıyan bu sistemi örnek alış metotlarıysa ağzımla değil başka yerlerimle gülmeme sebep oluyor. ‘Tramvay getireceğiz’ diyerek seçim öncesi oyuncak treni sokak ortasına koyup şov yapBir el atın… Londra oluyoruz! maya çalışmak ayrı; Gerçekten Londra gibi bir şehirle boy ölçüşmek ayrı. Şu an gülüyorum ama en büyük korkum, bir sonraki seçimlerde ‘metro getireceğiz’ diyerek şehrin göbeğine dev bir çukur açabilecek olmalarıdır. ? ?? Yurtdışı seyahatlerimde toplu taşıma araçlarını çok sık kullanırım. Metro, tren, tramvay, taksi hepsi bana çok büyük bir zevk verir.
Bir metro istasyonunda kahve kokuları arasında dolaşıp, büfe reyonlarında dilini anlamadığım ülkelerin gazetelerine bakınmak; O şehrin insan profilini incelemek, yanımdaki kişinin kitap ya da gazete sayfaları arasında sevimli bir yolculuk yapmak; Şehrin temposuna ayak uydurmak ve tanımadığım insanlara gülümseyerek kalabalığa karışmak… Tüm bunlar benim için özel şoförlü bir araçla gideceğim yerin kapısına bırakılmaktan çok daha keyifli bir yolculuk yöntemi. Bu haz benim için Londra’ya gitme sebebi. Ama sanırım şimdilik, elimde karton bardaktaki kahvemle Cumhuriyet Parkı’nda dolaşarak tanımadığım insanlara günaydın gülücükleri yollamakla yetinmek zorundayım. Ne yapacaksın, bir şehri Londra yapmak tüm toplumun görevi. Haydi siz de bir el atın, hep beraber Londra oluyoruz.


 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar