Kayacık Lojistik Merkez Bakanın dosyasındaKayacık Lojistik Merkez Bakanın dosyasında :2014 yılı içerisinde yapılması planlanan Kayacık Lojistik Merkezi, Konya’nın dünyaya açılan kapısı olacak ve istihdama önemli katkılar sağlayacak. Toplamda 1 milyon metrekare alana oturumlu yapılacak olan Lojistik Merkez, Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Lütfi Elvan’ın yapımına başlanacak dosyalar arasında bulunuyor.
Memleket’in ulaştığı Ulaştırma Zirvesi raporunda yer alan Kayacık Lojistik Merkezi Proje yapım ihalesi 2014 yılı içerisinde planlamaya alındı. Geçtiğimiz günlerde Konya Valiliğinde yapılan Ulaştırma Zirvesinde gündeme gelen Kayacık Lojistik Merkez, Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Lütfi Elvan’ın dosyasında yer alıyor.
Konya’da proje yapım ihalesinin başlayacağı Kayacık Lojistik Merkezi hakkında yetkililerden alınan bilgiye göre; “Konya sanayisinin dünyaya açılan kapısı ve istihdama önemli katkılar sağlayacak olan bu proje yapılaşmanın yoğun olmadığı bir alana yapılacak. Sanayi alanları ve havaalanı ile bütünleşik bir hizmet alanı olacak olan Lojistik Merkez toplamda 1 milyon metrekare alana oturumlu olacak. Konya Kent merkezine yaklaşık 25 km mesafede bulunuyor.”
700 BİN METREKARELİK KAMULAŞTIRMADA DEĞER TESPİT DAVALARI SÜRÜYOR
Yetkililer; “Lojistik Merkez yapılacak alanın 300 bin metrekaresi kamulaştırılmış, 700 bin metrekaresinin kamulaştırılmasında son aşamaya gelinmiş olup, açılan değer tespit davaları devam ediyor. Lojistik Merkezi Projesi kapsamında toplam 320 bin metrekare beton saha,13 bin 600 metrekare yüksek yük boşaltma platformu bulunuyor. Lojistik Merkezi projesi kapsamında antrepo binaları, sosyal tesisler, müşteri hizmet büroları, vagon ve lokomotif bakım atölyeleri, gözetleme kulesi, trafik tesisler hizmet binalarından oluşan konseptin toplam kapalı alanı 22 bin 500 metrekare olacak. Lojistik Merkezi Projesi kapsamında toplam 83 bin metrekare araç park alanı bulunuyor. Projenin yapım ihalesinin 2014 yılı içerisinde yapılması planlanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.
LOJİSTİK KÖY NEDİR? NE İŞE YARAYACAK?
Lojistik köyler daha çok estetik açıdan zengin ve kamyon trafiğini rahatlatıcı, kamyon taşımacılığına bağlı oluşan çevresel kirliliğini önlemesi, lojistik hizmetlerin dağınıklığının son bulması ve ana ulaşım ağına yakın şeklinde oluşturuldu. Ticaret akışlarını rasyonelleştiren bütünleşmiş hizmet sağlayan, ulaştırma türlerini birleştiren, katma değerli hizmetler veren ve şehir tıkanıklığını önlemeye çalışan ulaşım hareketlerin toplandığı yer olan lojistik köy kavramı ilk olarak ABD’de endüstrinin gelişmesiyle doğdu. Bu kavramın Japonya’da da trafik sıkışıklığını, çevresel, enerji ve iş gücü maliyetlerini azaltmak için önerildiği de biliniyor. Daha sonra Batı Avrupa’ya geçmiş olan uygulamanın ilk örnekleri Fransa’da geniş ölçekte Paris bölgesel alanında oluşturuldu. Bu uygulama kentsel politikalara bağlı olarak gelişti. 1960’ların sonları ve 1970’lerin başında ise lojistik köyler, İtalya ve Almanya’da görülmeye başlandı. Bu sırada lojistik köy kavramı da şekillenerek kara yolu/demir yolu çok türlü taşımacılığını sağlar hale geldi. 1980 ve 1990’lı yıllarda ise lojistik köyler dünyada hızla arttı. Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Belçika ve İngiltere’de ilerlemeler kaydetti. ABD’de doğan bu kavram Avrupa’da benimsendi. Türkiye ise yeni yeni bu sistemi benimsedi ve uygulamaya geçiriyor.