Tcddnin Afyondaki Yıllık Yolcu Kapasitesi 1 MilyonTcddnin Afyondaki Yıllık Yolcu Kapasitesi 1 Milyon :TCDD 7’inci Bölge Müdürü Enver Timurboğa, Afyonkarahisar’da demiryolunun önemli bir ulaşım aracı olduğunu, il sınırları içinde 400 kilometreye yakın hatta yıllık 1 milyon yolcu ve 3 milyon ton yük taşıma potansiyeli olduğunu söyledi.
Afyonkarahisar’da 398 kilometre demiryolu hattı bulunduğunu anlatan TCDD 7’inci Bölge Müdürü Timurboğa, Ali Çetinkaya Garı’nda günlük 6 ekspres ile 21 trenin faaliyette olduğunu, bölge genelinde yıllık 3 milyon ton yük dolumu yapılabildiğini ve yıllık yolcu sayısı kapasitesinin 1 milyon olduğunu kaydetti.
Ankara-İzmir-Afyonkarahisar yüksek hızlı tren projesinde Ankara-Afyonkarahisar hattının toplam uzunluğunun 287 kilometre olduğunu belirten Timurboğa, “2017 yılında tamamlanması beklenen hızlı trenin işletme hızı saatte 250 kilometre. Seyahat süresi Ankara-Afyonkarahisar arasını 1 saat 20 dakikaya indirecek. Bu projeden sonra Ankara-İzmir hızlı tren hattı kapsamında yapılacak, Afyonkarahisar-İzmir hızlı tren hattı ise iki şehir arası ulaşımı 2 saat 30 dakikaya düşürecek” dedi.
Polatlı-Afyonkarahisar arasındaki bölümün 167 kilometre olduğunu vurgulayan Bölge Müdürü Enver Timurboğa, “11 Haziran 2012 tarihinde imzalanan sözleşmeye göre bu bölüm 1080 günde tamamlanacak. Bu bölümde toplam 8 bin metre uzunluğunda 11 tünel, 6 bin 300 metrelik 16 viyadük, 24 köprü, 116 alt ve üst geçit, 195 menfez inşa edilecek. 65 milyon 500 bin metreküp toprak işlenecek. İhale bedeli 715 milyon lira olan bu bölüm önümüzdeki 1 yıl içinde tamamlanacak” şeklinde konuştu.
Hızlı tren yapımında Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar arasında birinci etap çalışmalarının devam ettiğini de söyleyen Timurboğa, ikinci etapta yapılacak Afyonkarahisar-Eşme hattının yapım ihalesinin hazırlık aşamasında olduğunu ifade etti.
 İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.