Ulaşım Sistemleri Konferansında radikal çözüm önerileri ele alındıUlaşım Sistemleri Konferansında radikal çözüm önerileri ele alındı :Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ile Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Mimar Mühendisler Grubu tarafından organize edilen ‘Bursa’nın Ulaşım Sistemleri ve Lojistik Köy Projesi’ konulu toplantıda ulaşım konusu ele alındı.
Program kapsamında gerçekleştirilen oturumlarda ‘Bölgesel Ölçekli Ulaşım Projeleri’, ‘Farklı Ülkelerden Örneklerle Çeşitli Ulaşım Uygulamaları’ ve ‘Kentsel Ulaşım Ölçekli Ulaşım Örnekler’ konuları konuşuldu. BTÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Ali Rıza Yıldız’ın başkanlığında gerçekleştirilen ilk oturumda konuşan Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, ‘Bursa Lojistik Köy Projesi’ni anlattı.
Oturumun ikinci konuşmasını ise TCDD1. Demir Yolu Yapım Grup Müdür’ü Cüneyt Kaya yaptı. Kaya sunumunda ‘Bursa Hızlı Demir Yolu Projesi’ ile ilgili bilgiler verdi. Oturumun son konuşmasını yapan Kamu Özel Sektör İşbirliği Otoyol Bölge Müdürü Kenan Keskin de İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Projesi’nin detaylarını açıkladı.
Bursa Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Beyhan Bayhan’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘Farklı Ülkelerde Örneklerle Çeşitli Ulaşım Uygulamaları’ konulu 2. oturumda Mısır Ulaştırma Bakanlığı Ulusal Ulaştırma Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Khaled Abbas, kentsel ulaşım sorunlarına yönelik strateji, politika ve tedbirler ile ilgili bilgiler aktardı. Abbas, İstanbul’dan ve Avrupa’dan çeşitli örnekler verdi. Danimarka ve Hollanda gibi ülkelerde kamyonet ve benzeri araçların kullanımının yasaklanarak halkın ortak otomobil kullanımına teşvik edildiğini belirten Prof. Dr. Abbas, “Avrupa’da ‘Park et ve Otobüs Kullan’ diye bazı kampanyalar düzenlenerek halk toplu taşımaya sevk ediliyor. Fakat o ülkeler bunun altyapısını çok önceden hazırlamış. Doğru yer, doğru zaman, doğru fiyat ve doğru pazarlamayla Türkiye’nin de bu karmaşık trafik sorunlarından kurtulacağını düşünüyorum.” dedi.
Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, dünyada şehir içi ulaşımda iyi olan uygulamalarla ilgili örnekler verdi. Dünyanın her yerinde trafik sorunu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ilıcalı, “Dünyanın çoğu yerinde trafik ve ulaşım sorunu var, fakat önemli olan bunu yaşanabilir, katlanılabilir bir hale getirmek. Kent içi ulaştırma sistemleri o kentin ekonomik gelişmesi, aktivite dokusunun gelişmesi ve değişmesi kapsamında en büyük rollerden birini oynamaktadır. Ulaştırma sistemlerinde temel amaç, birim zamanda insan hareketliliğinin optimum olduğu bir sistem yönetimidir.” şeklinde konuştu.
Konferansın son oturumunda ise Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın, Bursa Ulaşım Master Planı’nı açıkladı. Altın, 2030 Bursa Vizyonu projesinde ulaşıma öncelik verdiklerini belirterek, “Ulaşım konusu her zaman birinci önceliğimizdir. Kentsel kalitenin yükselmesi, çalışma ve yaşam alanlarının kalitesinin yükselmesi, insan ve yük hareketliliğinin sağlanması, sağlıklı bir çevrenin oluşturulması, doğa ve tabiatın korunması, altyapının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi yaklaşımıyla yola çıkılmıştır.” dedi. Oturum sonunda BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, konuşmacılara teşekkür plaketi takdim etti.

Reklamlar