Demiryolu sevdalıları dernekleşti

Demiryolu sevdalıları dernekleşti :Merinos Tren İstasyonu’nda otantik kara tren vagonunda düzenlenen basın toplantısında CHP eski milletvekili Kemal Demirel Demiryolu Sevdalıları Derneği’ni kamuoyuna tanıttı. Basın toplantısında yönetim kurulu üyelerinden Asuman Aybat Durmuş, Levent Özen, İbrahm Alkaya, Birsen Carban da hazır bulundu. Diğer yönetim kurulu üyeler Gülçeray Karaca ve Erdem Mutlu’nun ise üniversite öğrencisi olduklarından dersleri nedeniyle toplantıya katılamadıkları öğrenildi.
Demirel, Demiryolu Sevdalıları Derneği’ni, Bursa’ya demiryolu gelmesi, Türkye’nin demir ağlarla örülmesi, çevreci , güvenli ve ucuz olan demiryollarının yaygınlaştırılmasını sağlayarak trafik terörü nedeniyle yaşanan can ve mal kayıplarının önlenmesi için kurduklarını söyledi.
Basın toplantısını bir zamanlar Bursa’dan Mudanya’ya giden ama sonradan yok edilen Merinos istasyonunda özellikle düzenlediklerini belirten Kemal Demirel, bu mücadeleye 17 yıl önce Bursa’ya demiryolunun getirilmesi, Türkiye’de yaygınlaşması için başladığını anlattı.
Demiryolunun sürdürülebilir bir devlet politikası olması gerektiğine dikkat çeken Kemal Demirel, “Bir hükümet demiryolu girişimi başlatıyor, başka bir hükümet yok sayabiliyor. Bunun böyle olmaması için ulusal bir politika olmalı” diye konuştu. Demiryolunun her yıl binlerce insanın ölümüne, on binlerce vatandaşın da engelli kalmasına neden olan trafik terörü kayıplarını en aza indireceğine işaret eden Kemal Demirel, dernek olarak öncelikle Bursa olmak üzere Türkiye ve dünya çapında faaliyet göstereceklerini, ulusal ve uluslar arası bilimsel fuar ve kongrelere katılacaklarını bildirdi.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar