Adapazarı-Karasu Limanlarının Sanayi Tesislerine Demiryolu Bağlantısı çalışmaları devam ediyorAdapazarı-Karasu Limanlarının Sanayi Tesislerine Demiryolu Bağlantısı çalışmaları devam ediyor:Ülkemizin önemli demir-çelik üretim merkezlerinden birisini teşkil eden Ereğli Demir Çelik Fabrikası ve Karabük demir-çelik fabrikasının demir cevheri ve kömür üretim girdileri ile üretilen demir-çelik mamullerinin en ekonomik şekilde nakliyesinin sağlanması amacıyla planlanmıştır.

Bu demiryolu hattı ile önemli sanayi üretim merkezi olan Kocaeli bölgesine demiryolu bağlantısını sağlayacak olan 288 Km. uzunluğundaki (Adapazarı-Karasu : 62 Km., Karasu Bartın Limanı :214 Km., Kılçık Hat-Ereğli :12 Km.) “Adapazarı-Karasu Limanı-Ereğli-Bartın Limanı Bağlantı Hattı Demiryolu Projesi”nin öncelikle 62 Km. uzunluğundaki ilk bölümünü teşkil eden “Adapazarı-Karasu Limanı Demiryolu Altyapı Bağlantı Hattı”nın yapımı planlanmıştır.

Ayrıca, Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli hattının devreye girmesi ile Bursa bölgesindeki otomotiv endüstrisinin ana girdisi olan demir ve çelik fabrikalarının ürünlerinin bu bölgeye daha kısa ve ekonomik bir şekilde ulaştırılması sağlanacaktır. Projenin ilk aşaması olan Adapazarı-Karasu arası 62 km.lik bölümün yapım çalışmalarına 62 km. uzunluğundaki hattın, 20.04.2011 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlanmıştır.
Viyadük inşaatları, Alt ve üst geçit köprü inşaatları, menfezler ve zemin iyileştirme çalışmaları devam etmektedir.

Proje kapsamında 108 adet menfez, 49 adet alt geçit, 7 adet üst geçit, 24 adet köprü+viyadük bulunmaktadır.

20.04.2011 tarihinde başlanılmıştır. Projenin altyapısının 2014 yılında, Üstyapısının ise 2015 Yılında ikmal edilerek işletmeye açılması planlanmaktadır.
Projenin Başlangıç Tarihi : 2009
Projenin Planlanan Bitiş Tarihi: 2015
Proje Bedeli : 641.902.000 TL

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.