Alsancak Limanı ‘nı bize verin, işletelim geliri devlete kalsınAlsancak Limanı ‘nı bize verin, işletelim geliri devlete kalsın :Limanda otonom yönetim modelini öneren Ekrem Demirtaş, “TCDD’nin ‘yük gelir, indiririz’ mantığıyla bu iş devam edemez. Limanın kendi hız ve vizyonumuz ile yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

İzmir Ticaret Odası(İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, Alsancak Limanı’nın daha işler hale getirilmesi için otonom yönetim modelini önerdi. Başkan Demirtaş, “Limanı bize verin biz işletelim. Para istemiyoruz. Biz çalıştıralım, geliri devletin olsun” dedi. İTO Başkanı Demirtaş, Alsancak Limanı’nın işlerliğinin kaybedilmesi halinde kentteki tüm yatırımların durma tehlikesi yaşayacağını ifade etti.

Kruvaziyer platformu
Demirtaş, “Alsancak Limanı, kent ekonomisi için son derece önemlidir. Liman, fonksiyonunu kaybederse İzmir kan kaybeder. Limanı biz işletelim diyoruz. Ama bunu kabul ettiremiyoruz. TCDD’nin ‘yük gelir, indiririz’ mantığıyla bu iş devam edemez. Bu mantıkla ülkemize para gelmez. Yıllar boyu tekrarladık. ‘Gelin liman özelleşinceye kadar biz işletelim’ dedik. Aradan 10 yıl geçti. Yükleme ve boşaltma konusunda limana hız kazandıralım. Limanda otonom yönetim modeli uygulayalım. Her fırsatta bunu söylüyoruz. Dünyada örnekleri var. Singapur ve Hamburg limanları otonom yapı ile yönetiliyor. Ben de limanın kendi hız ve vizyonumuz ile yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu olduğu takdirde hem İzmir hem de devlet kazanır. En azından fikirlerimize saygı duyulmasını bekliyoruz” dedi.

Alsancak Limanı’na yeni nesil büyük yük gemilerinin yanaşamadığını ifade eden Demirtaş, “Yük gemilerinin yanı sıra kruvaziyer gemilerinde de aynı tehlike yaşanıyor ve sorun gittikçe büyüyor. İleride yeni nesil kruvaziyer gemiler limana giremeyecek. İzmir Limanı’nın 11 kilometrelik alanda 15 metre derinliğe kadar taraması yapılmalı” diye konuştu.

Bir süre önce Türkiye Kruvaziyer Platformu’nu da kurduklarını söyleyen Ekrem Demirtaş, “Türkiye’deki tüm kruvaziyer limanlarının gelişmesi için çalışıyoruz. Kuşadası’na 650 bin yolcu geliyor. Çeşme’yi destekledik, ziyaretçi sayısı 35 binden 50 bine çıktı. Ancak İzmir’e gelen yolcu sayısı 480 binden 400 bine geriledi. Turistler Çeşme’ye gittiği için düşüş varmış gibi görünüyor. Cenevre ziyaretimizde dünyanın en büyük 2 kruvaziyer firmasıyla yapacağımız görüşmeler sonucu İzmir’e daha fazla Cruise gelmesini sağlayacağız” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.