Ankara Büyükşehir Belediyesi Metroyu Kullandırmamaya Yemin EtmişAnkara Büyükşehir Belediyesi Metroyu Kullandırmamaya Yemin Etmiş :Ankara’da yapımı 1997 yılından beri süren ve bu yıl içinde açılan metroya sinyalizasyon engeli geldi. Büyükşehir’den yapılan açıklamaya göre hatların sinyalizasyon bakımı gereği metro en geç 23.00’e kadar çalışabilecek. Saatlere ilişkin düzenleme hakkında TMMOB’dan açıklama geldi.

Ankara’da yapımı yıllarca süren ve bu yıl içinde açılan metro hatlarında sinyalizasyon sistemleri entegrasyon çalışmaları gerekçesiyle sene sonuna kadar metronun son sefer saatleri geri çekildi. EGO’dan yapılan açıklamada 12 Mayıs tarihinden itibaren düzenlemeye gidileceği ve dünzenlemenin yıl sonuna kadar devam edeceği belirtildi. Konuyla ilgili TMMOB Şehir Plancıları Odası’ndan bir açıklama geldi. Açıklamada: 1997 senesinden beri yıllarca inşaatları süren metro projelerini ancak 2014’te tamamlayan ve söz konusu metroların 11 ay erken tamamlandığını söyleyerek halkla dalga geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne soruyoruz: Metro projeleri madem tamamlanmıştı, ‘sinyalizasyon sistemleri entegrasyon çalışmaları’ nereden çıktı? denildi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın açıklaması şöyle:

Ankara Büyükşehir Belediyesi Metroyu Kullandırmamaya Yemin Etmiş

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü 8 Mayıs 2014 tarihinde internet sitesinden yaptığı duyuruda; ‘Ankara metrosu hatlarında sinyalizasyon sistemleri entegrasyon çalışmaları’ yapılacağını ve sene sonuna kadar Ankara metrosunun son sefer saatlerinin aşağıdaki gibi düzenlediğini duyurmuştur.

Ankaralının 1997 senesinden beri beklediği yıllarca inşaatları süren metro projelerini ancak 2014’te tamamlayan ve söz konusu metroların 11 ay erken tamamlandığını söyleyerek halkla dalga geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne soruyoruz: Metro projeleri madem tamamlanmıştı, ‘sinyalizasyon sistemleri entegrasyon çalışmaları’ nereden çıktı?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bu çalışma odamızın Ankara metrosuyla ilgili daha önceden yaptığı açıklamayı doğrular niteliktedir. (Bkz. Batıkent–Sincan (Törekent) Metrosu Başbakan Erdoğan ve Bakan Elvanın Söylediği gibi GerçektenOn Bir Ay` Erken mi Tamamlandı?

Ankaralıların 24 saat ulaşım hizmeti alma taleplerinin yoğun olduğu bu dönemde, Büyükşehir Belediyesi’nin bu talebe böyle bir karşılık vermesi Ankaralıların talepleriyle dalga geçmektir.

Yeni metro hatları açılmadan önce Kızılay-Batıkent hattı 00.20’de son seferini yaparken bu düzenlemeyle Batıkentlilerin ulaşım hakkı 1 saat 20 dakika daha gasp edilmiştir. Böylece Törekent metrosunun açılışından sonra gerekli düzenlemelerin yapılmaması sebebiyle yaşanan yoğunlukla mağdur edilen Batıkentliler bir kere daha mağdur edilmişlerdir. Programsızca açılan Törekent metro hattı, verimli bir biçimde düzgün işleyen Batıkent-Kızılay hattına zarar vermiştir. Bu gibi hatalı uygulamalar neticesinde Batıkent halkının ulaşım alışkanlıkları olumsuz etkilenecek, bu sebeple hattın kullanım oranını düşecektir.

Söz konusu duyurudaki bir başka dikkat çekici husus ise hem Kızılay-Batıkent hattının hem de Batıkent-Törekent hattının son sefer saatlerinin 23.00 olarak belirlenmesidir. Bildiğiniz üzere aslında Kızılay-Törekent hattı doğrusal tek bir hattır; fakat Ankara Büyükşehir Belediyesi programsızlıktan kaynaklanan yoğunlukla mücadele edebilmek için Batıkent istasyonunu aktarma istasyonu haline getirmiştir. Sefer saatlerinde yapılan bu düzenlemeye baktığımızda Ankara Büyükşehir Belediyesi Kızılay’dan Batıkent’e 23.00’daki son metroyu kullanmak isteyen ve Törekent metro hattı üzerindeki yerleşimlerde ikamet eden yurttaşlarımıza Batıkent’ten sonra ‘kendi başlarının çaresine baksınlar’ şeklinde bir yaklaşım sergilemektedir. Oysa ulaşım bir haktır ve engellenemez. Yerel yönetimlerin bu konuda ticari işletmeler gibi davranış sergilemesi ise yanlıştır.

Raylı sistemler günümüz çağdaş, gelişmiş kentlerinin vazgeçilmez toplu ulaşım araçlarıdır. Bu sistemler planlama, projelendirme, işletme aşamalarında yöneticilere ciddi sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumluluğun farkında olan(!) Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi de yıllardır Ankaralılara metroyu kullandırmamak için canla başla çalışmaktadır! Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin günübirlik çözümleri ve uygulamaları zaten kaos halini almış Ankara ulaşım sorununa yeni sorunlar eklemektedir. Plansız ve programsız yönetilmeye çalışılan kentte sorunların artarak devam etmesi de doğaldır.

Kentte yaşanan ulaşım sorununu parçacı, günübirlik çözümler ile ele almak hatalı bir uygulamadır. Planlama, projelendirme, işletme aşamaları bütüncül olarak ele alınarak yürütülmelidir.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.