Etiyopya-Cibuti demiryolu projesi için 3 milyar dolar krediEtiyopya-Cibuti demiryolu projesi için 3 milyar dolar kredi :Etiyopya’ya resmi ziyarette bulunan Çin Başbakanı Li Kıçiang, Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome tarafından kabul edildi.

Etiyopya Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Çin Başbakanı Li, görüşmede, ülkesinin, Etiyopya ile Cibuti arasındaki demiryolu projesinin tamamlanması için Etiyopya’ya 3 milyar dolar kredi vereceğini belirtti.

Başbakan Li, ülkesinin, kalkınma çabalarına destek için Etiyopya hükümetine 300 milyon yuan (yaklaşık 50 milyon dolar) vereceğini de dile getirdi. Li, 300 milyon yuanın hibe edileceğini, 3 milyar doların faizsiz kredi şeklinde verileceğini aktardı.

Etiyopya’da kalkınma konusunda gözlemlediği gelişmelerden memnun olduğunu belirten Li, ülkesinin Etiyopya’ya mali desteği artırmak için çalışacağını kaydetti.

Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome ise “Çin, Etiyopya’da meydana gelen kalkınmanın ortağıdır. İki ülke arasında ilişkiler, saygı ve karşılıklı fayda üzerine kurulu tarihi ilişkilerdir. Çin, Etiyopya’da karayolu, demiryolu, baraj yapımı gibi altyapı projelerine büyük destek veriyor” ifadesini kullandı.

Çin ile ilişkilerinin stratejik ortaklığa dönüştüğünü vurgulayan Teshome, bu ilişkilerin daha fazla gelişmesini temenni ettiğini belirtti.

Afrika turu kapsamında pazar günü Etiyopya’ya gelen Çin Başbakanı Li’nin, bu akşam ülkeden ayrılarak Nijerya, Angola ve Kenya’yı ziyaret etmesi bekleniyor.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.