İspanyadaki demiryolu yolsuzluğu tahkikatında dokuz gözaltıİspanyadaki demiryolu yolsuzluğu tahkikatında dokuz gözaltı :İspanya’da bazı demiryolu projelerinde yolsuzluk yapıldığı iddialarına karşı başlatılan tahkikat çerçevesinde dokuz kişi gözaltına alındı.

İspanya’da bazı demiryolu projelerinde yolsuzluk yapıldığı şüphesiyle savcılık ve Sayıştay’dan gelen raporlar istikametinde Barcelona’daki 1 mahkemede tahkikat başlatıldı. Demiryolları alt yapısından sorumlu Adif adlı kamu kuruluşu ve Corsan adlı özel 1 inşaat yapı şirketinin yapmış olduğu kontratlar mercek altına alınırken, tahkikat çerçevesinde aralarında Adif yöneticileri ve çalışanlarının da olduğu dokuz kişi gözaltına alındı.

Bu arada Sayıştay’ın hazırlamış olduğu ve İspanyol basınına sızan rapora göre, 2002-2009 senelerinde gercekleşen Madrid-Barcelona hızlı tren hattında altı milyar 822 milyon avro olarak belirlenen ödeneğin, yüzde 31, dört ‘lük artışla sekiz milyar 966 milyon avroya çıktığı açıklandı . 621 kilometrelik hızlı tren hattı bütçesinin ilk olarak yedi milyar 550 milyon avro olarak belirlendiği ve daha akabinde altı milyar 822 milyon avroya indirildiği belirtilirken proje tamamlandığında toplam faturanın sekiz milyar 966 milyon avro çıktığına dikkat çekildi.

Barcelona’da kısa 1 zaman önce başlatılan La Sagrera istasyonu projesinde de 800 milyon avro olarak öngörülen bütçenin 650 milyon avroya inmesi tartışmalara sebep olmuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.