Marmaray projesi için 200 milyon avroluk krediMarmaray projesi için 200 milyon avroluk kredi :Marmaray Projesi’ne en büyük katkılardan biri Avrupa Yatırım Bankası’ndan geldi. Marmaray’ın finansmanı için Avrupa Yatırım Bankası’ndan (AYB) 200 milyon Euro’luk kredi sağlandığı açıklandı.

Hazine’den konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Marmaray Projesi kapsamındaki “Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Elektromekanik Sistemler” alt projesi için 200 milyon euro tutarında ilave finansman sağlanmasına yönelik Kredi Anlaşması Müsteşarlığımız ile Avrupa Yatırım Bankası arasında 08.05.2014 tarihinde imzalanmıştır.

MARMARAY KAÇA PATLIYOR? MARMARAY’IN YATIRIM MALİYETİ NE KADAR?
Toplam üç bölümden oluşan Marmaray projesinde, tamamlanan ilk etap BC1 Raylı Tüp Tünel geçişi ve İstasyonlar projesiydi. Proje’nin en önemli etabı kabul edilen Boğaz Geçişi kısmı (BC1 Sözleşmesi) Taisei/Kumagei-Gama-Nurol Ortak Girişimi tarafından yürütüldü. Maliyeti 3,3 milyar lira olarak açıklandı.

İkinci bölüm, CR1 Banliyo Hatları İyileştirmesi

Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci-Halkalı banliyo hatlarının iyileştirilmesini kapsayan bu bölemde elektriksel, mekanik ve yapısal anlamda Anadolu yakasında, ortalama iki istasyon arası 4,5 km. olan 10, Avrupa yakasında 2 ekstra hat açılması planlanıyor. Maliyeti ise 1 milyar 42 milyon Euro olarak hesaplanıyor.

Projenin üçüncü ve son bölümü ise CR2 Demiryolu Araç Temini bölümü.
2014 yılına kadar toplamda 440 araç alınması planlanıyordu. Bu araçlardan bir bölümü Boğaz geçişi için tamamlandı. Fakat özellikle banliyö hattının açılmasıyla çok daha fazla sayıda araç satın alınması planlanıyor. Araçlar Ulaştırma Bakanlığı tarafından temin ediliyor. Bu araçların alım maliyeti ise 586 milyon dolar.

Yani Marmaray Projesi toplamda 2.6 milyar Euro’luk bir yatırım maliyetiyle yola çıkmış durumda. 1.1 milyar Euro’luk bölümü Boğaz geçişinin tamamlanmasıyla zaten finanse edilmiş durumda. Geriye 1.5 milyar Euro’luk bir kısım kalıyor. Bu kısmın da finanse edilebilmesi için 200 milyon Euro’luk destek AYB’den gelmiş oldu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.