TCDD Tren Garı Yolundaki Tandoğan Kapalı Çarşısı KurtulduTCDD Tren Garı Yolundaki Tandoğan Kapalı Çarşısı Kurtuldu :Ankara Hürriyet’in, ‘Asker Çarşısı’ diye bilinen Tandoğan Kapalı Çarşısı’nın bakımsız halini ‘Çarşı firarda’ manşetiyle gündeme getirmesinin ardından harekete geçen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, tadilat çalışmalarına başlayarak çarşıyı kurtardı. Bakımsızlığı nedeniyle müşteri kaybeden ve kapanmaya yüz tutan çarşı kurtulurken, esnaf da rahat bir nefes aldı.

Yüksek Hızlı Tren seferlerinin başlamasıyla birlikte yaya yükü artan 230 metre uzunluğundaki Tandoğan Kapalı Çarşısı’nda ilk olarak temizlik, boyama ve aydınlatma çalışması yapıldı.
Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi ekipleri daha sonra yürüyen merdiven montajını tamamlayarak, zemin yenileme çalışmalarına başladı. Ankaray’ın Maltepe istasyonu yanında bulunan çarşıda, özellikle hafta sonları izne çıkan askerlerin alışveriş yaptığını, vatandaşların da bu geçit sayesinde Ankaray’dan çıkarak, TCDD Tren Garı’na ulaşabildiklerini kaydeden Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, “Özellikle gardan gelerek, Maltepe’deki Ankaray’a binmek isteyen vatandaşlarımız yerin 8 metre altındaki çarşıdan yukarıya çıkışlarda büyük sorun yaşıyorlardı. Çünkü çok dik bir merdivenden çıkış yapmak zorunda kalıyorlardı. Ancak şimdi bu tasarruf için özel sensörlü, son teknoloji, 52 basamaklı iki katlı yürüyen merdiven montajımızla bu zorluğu ortadan kaldırdık” dedi.

GİRİŞE ESTETİK GÖRÜNÜM

Ayrıca çarşının girişinde, eskiyen ve yıpranan, görüntü kirliliği oluşturan zeminde de yenileme çalışmaları yapacaklarını kaydeden yetkililer, şunları kaydetti:
“Zemine andezit taşı döşemesi gerçekleştireceğiz. Yürüyen merdiven montajıyla birlikte çarşının artık yıkılmak üzere olan girişini de son derece modern ve estetik bir görünüme kavuşturduk. Eski girişi tamamen kaldırıp, yerine aliminyum kompozit cephe kaplaması yaptık. Ayrıca içeriye yağmur suyu sızmasını da engelleyerek, özel levhalı ışıklandırma yaptık. Yani alt geçit ve çarşımızı yepyeni bir görünüme kavuşturduk.”

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.